Presidenti Biden në Japoni për takimin e nivelit të lartë të G7-ës

0
14

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden ka mbërritur në Japoni, për të marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë të Grupit të shtatë vendeve më të industrializuara, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë, Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara.

 

Udhëheqësit e G7-ës pritet të dënojnë me forcë agresionin rus ndaj Ukrainës duke premtuar vazhdimin e mbështetjes ndaj Kievit. Presidenti Volodymyr Zelenskyy pritet t’i bashkohet seancës përmes komunikimit elektronik.

 

Mes të tjerash, diskutimet pritet të përqëndrohen tek përshkallëzimi I kërcënimeve të Pekinit ndaj Tajavanit dhe tek gjetja e rrugëve për të ulur varësinë ekonomike dhe zinxhireve të furnizimit të vendeve perëndimore nga Kina.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here