Tensionet në veri të Kosovës/ Rama: Po ecet në shteg të rrezikshëm

0
17

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar apelit të ndërkombëtare për të ndaluar tensionet në veri të Kosovës.

 

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Rama deklaron se këto tensionë i dërgojnë dy shtetet në një shteg të rrezikshëm.

 

Kreu i qeverisë shprehet se ato janë të panevojshme në një moment kur bota demokratike ka vendosur në qendër të vëmendjes dialogun Kosovë-Serbi.

Unë bashkohem me ta në apelin për të mos ecur më tej në këtë shteg jo vetëm të rrezikshëm, po edhe krejt të panevojshëm sot, kur bota demokratike e ka vendosur në qendër të vëmendjes dialogun, normalizimin, njohjen e ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë.

 

A e ndihmon kjo që po ndodh në Kosovë procesin ku janë angazhuar të tërë miqtë e mëdhenj të Kosovës e të shqiptarëve, për normalizim dhe njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë?! Me siguri jo përderisa vetë miqtë tanë më të mëdhenj shprehen thellësisht të shqetësuar!”, thekson kryeministri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here