Dwayne Johnson i gatshëm ta blejë klubin anglez – synon suksesin e Wrexham – Telegrafi

0
15

Dwayne Johnson mund të ndjekë hapat e Ryan Reynolds dhe Rob McElhenney duke u përfshirë në një klub futbolli në Mbretërinë e Bashkuar.

Reynolds dhe McElhenney kanë transformuar fatin e Wrexham, i cili ka siguruar një rikthim në Ligën e Futbollit pasi fitoi Ligën Kombëtare këtë sezon.

Skuadra uellsiane gjithashtu ka parë që profili i tyre të rritet në mënyrë eksponenciale pas shfaqjes së suksesshme të Disney+ ‘Welcome to Wrexham’, e cila dokumenton ngritjen e pabesueshme të klubit.

Dhe duket se Johnson dëshiron të bëjë të njëjtën gjë, me raportime që bëjnë të ditur se ylli i Hollywoodit është gati të bëjë Southend United një ‘Wrexham të ri’.

Sipas Echosport, një grup biznesmenësh vendas janë në bisedime të avancuara me kryetarin e Southend, Ron Martin.

Grupi, i cili përfshin Simon Jackson dhe Kristofer Tremains nga Kimura Capital dhe anëtarë nga Integral Sports Management (ISM), kanë kontaktuar me ‘The Rock’ dhe kompaninë e tij të prodhimit, Seven Bucks Productions, dhe janë të interesuar të bëjnë një dokumentar.

Ray Winstone gjithashtu mund të përfshihet në ofertë pasi ai është një bashkëthemelues i ISM. Britaniku është një tifoz i West Ham United, por mund të përfshihet në blerjen e Southend.

Me apelin mbarë botëror të Johnson, ai do të shpresojë për një ndikim të ngjashëm siç kanë pasur Reynolds dhe McElhenney në Wrexham. Marka e tij e madhe do të ndihmonte në rritjen e profilit të Southend në të gjithë botën.

Pronari aktual Martin e nxori klubin në shitje në mars pasi kishte vështirësi për t’i financuar ata vitet e fundit.

Ata janë vendosur nën një embargo transferimi që nga shtatori për shkak të parave që i detyrohen HMRC-së, ndërsa është ende në pritje për t’u paguar për mars dhe prill.

Southend i mbijetoi një tjetër peticioni përmbyllës këtë muaj dhe ka deri më 12 korrik për të shlyer borxhin e mbetur prej 300,000 euro.

Këtë sezon, Shrimpers përfunduan në vendin e tetë në tabelën e Ligës Kombëtare, 42 pikë larg Wrexham që fitoi ligën përpara Notts Country, i cili gjithashtu fitoi promovimin pas fitores së tyre në play-off. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here