Roberto Mancini lë Italinë, trajneri i Kombëtares jep dorëheqjes pas pesë vitesh

Roberto Mancini ka dhënë dorëheqjen si trajner i Italisë pas pesë vitesh në këtë detyrë. Me largimin e tij mbyllet një faqe e rëndësishme në historinë e Azzurre-ve, e cila filloi në maj 2018 dhe përfundoi me finalet e Ligës së Kombeve 2023.

 

Italiani, 58 vjeç, mori drejtimin e ekipit pasi ata nuk arritën të kualifikoheshin në Kupën e Botës 2018 dhe i çoi ata drejt fitores në Euro 2020, duke mposhtur Anglinë me penallti në finalen në Wembley.

 

Skuadra shkoi në një rekord botëror prej 37 ndeshjesh pa humbje, por më pas nuk arriti të kualifikohej në Kupën e Botës 2022.

 

Pasardhësi i ish-trajnerit të Manchester Cityt do të emërohet në ditët e ardhshme.

 

Ish-mesfushori i Italisë dhe Sampdorias, Mancini e udhëhoqi Manchester Cityn drejt titullit të parë të Premierligës në 2012. Përveç suksesit të tij në Euro në korrik 2021, Italia përfundoi e treta në Ligën e Kombeve në qershor.

 

Ai kishte qenë nën presion që kur Italia nuk arriti të kualifikohej në Kupën e Botës të Katarit në mars 2022, duke humbur ndaj Maqedonisë së Veriut në play-off.