Pas zjarreve, Greqia u godit nga një stuhi e tmerrshme – të paktën një i vdekur

Paraditen e së martës në qytetin port të Volosit në Greqinë qendrore, pas një stuhie të gjatë që përfshiu një zonë të gjerë, u regjistrua viktima e parë, ndërsa qindra shtëpi dhe rrugë u përmbytën.

Stuhia pritet të vazhdojë me shkatërrime edhe gjatë 24 orëve të ardhshme, raportojnë mediat lokale.

Burri që vdiq ishte një fermer bagëtish, i cili u shtyp nga një mur që u shemb gjatë stuhisë në distriktin Agios Georgios, njoftoi departamenti i zjarrfikësve.

Në rrugët kryesore të qytetit të Volosit, qindra drejtues mjetesh kanë mbetur të bllokuar në mjetet e tyre.