Artistja palestineze vritet me fëmijët e saj gjatë sulmit ajror në Gaza (FOTO/VIDEO) – Ora Info

Artistja palestineze, Heba Zagout, u vra me dy fëmijët e saj të vegjël në një sulm ajror izraelit në Gaza të premten, më 13 tetor, konfirmoi motra e saj në Facebook.

Vdekja e artistes 39-vjeçare u raportua edhe nga botimi palestinez Arabs48, transmeton Klan Kosova.

Zagout studioi artet e bukura në Universitetin Al-Aqsa të Gazës dhe u trajnua për dizajn grafik. Ajo grumbulloi një numër të madh ndjekësish në rrjetet sociale për pikturat e saj të peizazheve dhe njerëzve palestinezë, veçanërisht përshkrimet e saj të skenave nga Gaza dhe Jerusalem.

“Unë u përpoqa të shpreh ndjenjat negative, emocionet dhe tensionet që ndodhin në Gaza,” tha ajo për punën e saj në një intervistë që u publikua rreth dy javë para vdekjes së saj. “Unë e konsideroj artin një mesazh që ia përcjell botës së jashtme përmes shprehjes sime të çështjes palestineze dhe identitetit palestinez”.

Zagout punoi si mësuese e shkollës publike dhe më parë ishte i punësuar nga Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punën për Refugjatët Palestinezë.

Të paktën 2,865 palestinezë dhe 1,400 izraelitë janë vrarë që nga sulmi i papritur i Hamasit mbi Izraelin më 7 tetor. Këto shifra pritet të rriten ndërsa Izraeli përgatitet për një pushtim tokësor të Rripit të Gazës.