Gështenja të pjekura, ka një arsye pse duhet t’i shijoni në këtë stinë

Vjeshta mban erë shiu, por edhe gështenja të pjekura: Ka një arsye pse duhet t’i shijoni në këtë stinë.

Gështenja është ushqimi më i famshëm i vjeshtës, aroma e së cilës përhapet nëpër rrugë për javë të tëra, dhe pasuria me vitaminë C, përmbajtja e ulët e yndyrës janë vetëm disa nga vetitë që e bëjnë këtë frut të shfaqet çdo ditë në tryezën tuaj.

Vetitë e vlefshme të gështenjës së zbutur njihen nga njohësit e gastronomisë që e përdorin atë si përbërësin kryesor në supa, salca dhe ëmbëlsira, ndërsa gështenja e egër dhe e pangrënshme përdoret gjerësisht në mjekësinë mjekësore.

Ja arsyet pse duhet të përfshini gështenjat në menunë tuaj ditore dhe në farmacinë e shtëpisë.

Është i pasur me vitaminë C, një veçori që e dallon nga frutat e tjera të së njëjtës familje, si dhe me një sasi të vogël yndyre. Gjegjësisht, gështenja përmban më pak se 70 kalori për 30 gramë, gjë që e bën atë një ushqim ideal për humbje peshe.

Bollëk me gjethe

Ajo që e bën atë atipike është folati me të cilin është i pasur, përkatësisht vitamina B9, e cila zakonisht gjendet në perimet me gjethe, jo në arrat, dhe që është përgjegjëse për formimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe sintezën e ADN-së.

Ky frut vjeshte është një burim fibrash , të cilat ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit. Dhe për të plotësuar nevojat ditore për vitamina dhe minerale, rekomandohet një konsum prej 85 gramësh. Duke ngrënë gështenja, ju sillni në trupin tuaj elementët shumë të nevojshëm magnez dhe fosfor, të cilët janë të rëndësishëm për metabolizmin e kockave, si dhe kaliumin, i cili balancon nivelet e natriumit, ritmin e zemrës dhe presionin e gjakut.

Gështenja nuk përmban gluten , prandaj ka fituar popullaritet në dietën pa gluten, e cila ka gjithnjë e më shumë ndjekës. Ai ka përqindjen më të lartë të niseshtës në përbërjen e tij, gjë që e bën më të ngjashëm me misrin dhe patatet sesa me arrat e lidhura me të. Dhe mielli i gështenjës lehtësisht i tretshëm doli të ishte ideal për të bërë ëmbëlsira, akullore, supa dhe salca.

Gështenja e egër nuk është e ngrënshme, por ka një sërë vetive mjekësore . Çaji i gështenjës së kalit lehtëson me sukses simptomat e astmës dhe bronkitit dhe si përbërës kryesor i kremrave është ideal për trajtimin e variçeve dhe luftimin e celulitit. Ekstrakti i farës së gështenjës së kalit inkurajon një furnizim më të mirë të lëkurës me oksigjen dhe lëndë ushqyese.