Si të humbni peshë duke kontrolluar kaloritë

2 mins read

Nutricionistët njoftojnë se marrja e tepërt e kalorive është shkaku kryesor i shtimit të peshës. Ata thonë se megjithëse gjenetika luan një rol të rëndësishëm, nëse merrni më shumë kalori sesa djegni, do të shtoni peshë.

Dhe kjo ndodh lehtësisht në ditët e sotme, sepse njerëzit konsumojnë ushqime të përpunuara dhe me shumë kalori se kurrë më parë.

Një faktor tjetër është qëndrimi ulur për orë të gjata. Kjo bën që ju të digjni më pak kalori dhe rrit rrezikun e obezitetit dhe sëmundjeve shoqëruese.

Marrja e shumë kalorive çon në akumulimin e yndyrës në trup. Kjo yndyrë mund të zhduket vetëm nëse e digjni me aktivitet fizik ose ulni sasinë e kalorive që merrni me ushqim.

Studiuesit kanë llogaritur se në 1 kg yndyrë trupore ka rreth 3500 kalori. Pra, nëse reduktoni 500 kalori në ditë, për një javë, do të humbni 1 kilogram yndyrë.

Ekziston edhe një mënyrë tjetër për të humbur kilogramët e padëshiruar, e cila nuk kërkon reduktimin e shumë kalorive në ditë. Është: lëvizni sa më shumë.

Teorikisht, nëse djeg 200 kalori në ditë përmes aktivitetit fizik dhe ulni vetëm 300 kalori nga dieta juaj, në fund të javës do të përfundoni me një deficit prej 3500 kalorish. Kështu që një kilogram yndyrë iku.

Siç mund ta shihni, për të arritur një deficit kalori, ju ose mund të zvogëloni një sasi të kalorive në ditë nga ushqimi ose t’i digjni ato përmes aktivitetit fizik ose të bëni një kombinim të të dyjave.

Dietologët këshillojnë të zëvendësoni ushqimet tuaja të preferuara që përmbajnë shumë kalori, me një ushqim të shëndetshëm me të njëjtën shije.

Për shembull, në vend të akullores, mund të konsumoni kos me fruta të thata, të cilat mund t’i përgatisni lehtësisht në shtëpi. Prandaj, mund t’ju ndihmojnë edhe recetat e shumta n; internet.

Dy këshillat më të lehta nga nutricionistët për humbje peshe janë: pini më shumë ujë dhe hani më pak ushqime të përpunuara.

Këto dy ndryshime të stilit të jetesës do të zvogëlojnë automatikisht kaloritë që merrni gjatë ditës.

Nëse jeni një nga ata persona që konsumoni pije të gazuara dhe me sheqer çdo ditë, hani shumë pasta, biskota, ushqime të kripura dhe ushqime të shpejta, është koha të filloni t’i reduktoni ato.

Leave a Reply

Your email address will not be published.