Familjarët e pengjeve takohen me Netanyahun, bëjnë thirrje për një marrëveshje gjithëpërfshirëse për kthimin e tyre

1 min read


Familjet e pengjeve të mbajtura në Gaza janë takuar me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, teksa kanë thënë se do të pranonin vetëm një marrëveshje “të gjithë në këmbim të të gjithëve”, e cila do të siguronte lirimin e menjëhershëm të të gjithë pengjeve që u morën më 7 Tetor nga Hamasi.

Familjet mbajtën një konferencë shtypi menjëherë pas takimit me Netanyahun në Tel Aviv të shtunën, pak para se kryeministri të mbante konferencën e tij për median, ku njoftoi nisjen e fazës së dytë të luftës në Gaza.

“Ne folëm troç dhe ia bëmë të qartë kryeministrit në mënyrë jo të sigurt se një marrëveshje gjithëpërfshirëse e bazuar në parimin “të gjithë për të gjithë” është një marrëveshje që familjet do ta konsideronin dhe ka mbështetjen e të gjithë Izraelit,”tha nëna e Romi Gonen, Meirav Leshem Gonen në emër të familjeve.

Një marrëveshje “të gjithë për të gjithë” do të përfshinte lirimin e mbi 200 pengjeve në Gaza në këmbim të palestinezëve të mbajtur aktualisht në burgjet izraelite, të cilat organizata joqeveritare Palestinez Prisoners Club vlerëson të jetë 6,630 persona.

Hamasi lëshoi ​​një deklaratë të shtunën duke pretenduar se grupi ishte i gatshëm të angazhohej në një marrëveshje të tillë. Zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Daniel Hagari e cilësoi këtë si një formë “terrori psikologjik që synon të manipulojë civilët izraelitë”.

Netanyahu u pyet për një marrëveshje të tillë në konferencën e tij për shtyp të së shtunës dhe pranoi se ai e diskutoi opsionin me familjet. “Unë mendoj se shtjellimi i kësaj nuk do të ndihmojë në arritjen e qëllimit tonë. Në takimin me familjet u ndjeva i pafuqishëm emocionalisht,” tha Netanyahu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.