Izraeli intensifikon ofensivën e Gazës, duke shënjestruar mbi 450 objekte në ditë

1 min read

Izraeli ka përshkallëzuar operacionin e tij ushtarak në Rripin e Gazës, duke shënjestruar më shumë se 450 vende që i përkasin Hamasit dhe grupeve të tjera militante, thanë të dielën Forcat Mbrojtëse të Izraelit (IDF).

IDF tha se goditi qendrat e komandës, pikat e vëzhgimit dhe vendet e lëshimit të raketave, si dhe qelizat terroriste që u përpoqën të sulmonin forcat izraelite ose të gjuanin raketa antitank. IDF tha gjithashtu se shkatërroi disa tunele të përdorura nga Hamasi për të depërtuar në Izrael.

IDF tha se një oficer u plagos rëndë nga një predhë në Rripin verior të Gazës dhe u dërgua në një spital për trajtim.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të shtunën se faza e dytë e luftës kishte filluar dhe se qëllimi i tij ishte “shkatërrimi” i Hamasit dhe rivendosja e sigurisë në Izrael. Ai paralajmëroi se operacioni do të ishte “i gjatë” dhe “i dhimbshëm” për të dyja palët.

Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera kanë bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe u kanë kërkuar të dyja palëve të shmangin viktimat civile. Megjithatë, asnjë përparim diplomatik nuk është arritur deri më tani, pasi Hamasi kërkon t’i jepet fund bllokadës izraelite të Gazës dhe Izraeli këmbëngul të ndalojë lëshimin e raketave.

Leave a Reply

Your email address will not be published.