Izraeli kryen sulme ajrore pranë spitalit më të madh në Gazë – të mbushur me pacientë dhe mijëra të strehuar

Aeroplanët luftarakë izraelitë kryen sulme ajrore herët të dielën pranë spitalit më të madh të Gazës, i cili është i mbushur me pacientë dhe dhjetëra mijëra palestinezë që kërkojnë strehim.

Izraeli ka thënë se militantët e Hamasit në Gaza kanë një pikë komandimi nën spital, pa dhënë shumë prova.

Sulmet erdhën një ditë pasi kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu njoftoi një “fazë të dytë” në luftën e Izraelit kundër Hamasit, tri javë pasi Hamasi filloi një sulm në Izrael më 7 tetor.

Forcat tokësore u futën në Gaza gjatë fundjavës ndërsa Izraeli goditi territorin nga ajri, toka dhe deti.

Bombardimi – i përshkruar nga banorët e Gazës si më intensivi i luftës – shkatërroi shumicën e komunikimeve në territor të premten vonë.

Komunikimet iu rikthyen shumë njerëzve në Gaza herët të dielën, sipas kompanive lokale të telekomit.

Banorët thanë se sulmet e fundit ajrore shkatërruan shumicën e rrugëve që të çojnë në spitalin Shifa në qytetin e Gazës, i cili është pjesë e gjysmës veriore të territorit të rrethuar, të cilin Izraeli u ka thënë njerëzve që të evakuohen.