Elon Musk shëtiti robotin rrëqethës Optimus të Teslës nëpër fabrikë

Optimus është një gjeneratë e re robotësh të prodhuar në fabrikën Tesla të Elon Musk. Mund të ecë me një shpejtësi prej 8 kilometrash në orë, të ngrejë 68 kilogramë nga një pozicion në këmbë dhe të mbajë 20 kilogramë.

Elon Musk ka ndarë një foto mahnitëse të robotit Optimus në rrjetin e tij X (ish Twitter), i cili ai shpreson se një ditë do t’i ndihmojë njerëzit me punët e shtëpisë.

Pronari miliarder i Tesla postoi një video të X-it që tregon humanoidin 6 metra të gjatë duke ecur rreth fabrikës ku është bërë, me mbishkrimin: “Duke shkuar për një shëtitje me Optimus”.

Ndjekësit e tij u përgjigjën me një shaka duke shprehur shqetësimin e tyre për robotët që pushtojnë botën.

Njëri tha: “Kjo nuk do të përfundojë mirë”, ndërsa një tjetër komentoi: “Gjithçka është mirë derisa robotët të fillojnë të vrasin njerëz”.

Disa e krahasuan atë me robotët NS5 nga filmi amerikan i aksionit fantastiko-shkencor I Robot, ndërsa të tjerë menduan se “duket se duhet të shkojë urgjentisht në banjë”.

Disa përdorues të X kanë sugjeruar se shpejtësia e makinës është e ngjashme me presidentin amerikan Joe Biden, i cili tani është 81 vjeç.

Optimus u njoftua për herë të parë në ngjarjen e Ditës së AI të Tesla në gusht 2021, dhe më shumë se dy vjet më vonë nuk ka asnjë konfirmim zyrtar se kur do të shfaqet për publikun.

Prototipi i parë i robotit u zbulua në vitin 2022, megjithëse nuk mundi të bënte shumë, shkruan Daily Mail.

Tesla zbuloi një prototip të përditësuar të robotit humanoid (“Gen 2”) në një klip në dhjetor 2023, megjithëse versioni i parë nuk doli kurrë në shitje.

Në video, Gen 2 shfaqet duke marrë dhe mbajtur një vezë pa e thyer atë, falë shqisave të avancuara të prekjes në gishtat e saj.

Në fillim të këtij viti, një tjetër foto promovuese tregoi Optimus duke demonstruar ekuilibrin e tij ndërsa bënte disa poza bazë joga dhe qëndronte në njërën këmbë.

Optimus përfshin kompjuterin Autopilot të përdorur në makinat elektrike të Teslës, i cili lejon humanoidin të njohë objektet në botën reale.

Musk e përshkroi atë si një punëtor fabrike, por edhe si një “mik të mrekullueshëm” dhe ndihmës të përditshëm në shtëpi.

Është projektuar për të trajtuar detyra “të rrezikshme dhe të lodhshme” në fabrika dhe gjetkë, megjithëse do të jetë “miqësore” dhe një “shoqërues shumë i mirë” si kafshë shtëpiake.

Duhet të jetë në gjendje të kryejë një sërë detyrash – nga fiksimi i vidhave dhe montimi i makinave, deri te blerja e sendeve ushqimore.

Roboti është i pajisur me kamera, sensorë dhe algoritme të avancuara për shikim dhe planifikim, të cilat e lejojnë atë të lëvizë dhe të ndërveprojë me mjedisin e tij.

Musk vuri në dukje se, ndryshe nga robotët vrasës, roboti i Teslës mund të mbizotërohet fizikisht nga një njeri mesatar – duke sugjeruar se është më pak një kërcënim sesa duket.

Shumë prej tyre kanë qenë shumë të zëshëm në lidhje me shqetësimet e tyre për inteligjencën artificiale, duke e quajtur çdo robot të avancuar “shumë më të rrezikshëm se armët bërthamore” dhe “më të rrezikshëm se Koreja e Veriut”.

Konsumatorët do të jenë në gjendje të blejnë Optimus midis 2025 dhe 2027, sipas Musk, me një çmim me pakicë “ndoshta më pak se 20,000 dollarë”.

Më shumë detaje mund të jepen në ngjarjen e radhës të Ditës së AI të Tesla, e cila pritet të zhvillohet këtë verë.