Bota

Cilat janë qytetet më të sigurta në botë

Kur zgjedhim një qytet për të jetuar, kemi parasysh punën që do të bëjmë atje, koston e jetesës e shumë faktorë të tjerë. Por, një...

Ndodh njëherë në 50 mijë vjet, të gjithë sytë nga qielli me 12 janar

NASA ka zbuluar se një kometë, e cila shfaqet një herë në 50.000 vjet. Ajo është quajtur C/2022 E3 (ZTF) dhe do të shfaqet...

Detaje nga diskutimi i Escobar dhe Lajçak me ambasadorët e NATO-s

Situata në Kosovë pas zhvillimeve që ndodhën në veri të vendit javë më parë, ka bërë që të hënën të zhvillohet një takim trepalësh...

Gjermania do të dyfishojë numrin e punëtorëve pa kualifikime nga Ballkani Perëndimor?

Gjermania do të ndryshojë Rregulloren për BP: parashikohet dyfishimi i numrit të punëtorëve që mund të vijnë nga këto vende dhe të gjejnë punë...

Moska i jep fund armëpushimit, vazhdon sulmet në Ukrainë

Bombardimet ruse gjatë natës në rajonet në Ukrainën lindore vrantë të paktën një person, pasi Moska i dha fund armëpushimit të vetëshpallur për Krishtlindje...

U gjet në një stacion treni, detaje për vrasjen e boksierit shqiptar në Gjermani

Sipas trajnerit të tij, Ralf Markert, ai së fundmi ishte rikthyer sërish boksit, pas një shkëkuptjeje pasi kishte hyrë në rrugë të gabuara, me...

Scholz dhe Macron nuk ndalin përpjekjet për marrëveshjen Kosovë-Serbi, zbulohet lëvizja e tyre e fundit

Franca dhe Gjermania nuk e kanë ndërmend pushimin derisa në terren të krijojnë atmosferën dhe kushtet që Kosova e Serbia të arrijnë marrëveshje finale. Qysh...

Viti i Ri mbërrin në Zelandën e Re!

Viti i Ri 2023 ka nisur xhiron e globit! Toka e parë që preku Viti i Ri janë ishujt e vegjël Kiribati në Oqeanin Paqësor. Ndërsa...

Vetëvritet një 20-vjeçar shqiptar në burgun italian

Një 20-vjeçar shqiptar është vetëvrarë në ambientet e burgut italian të Torre del Gallo mbrëmjen e kaluar. Mësohet se viktima është Aldo Latifaj, i cili...

Rusia sulmon Ukrainën me 16 dronë kamikazë

Rusia lëshoi 16 dronë “kamikaz” në Ukrainë tha ushtria e Kievit të premten, një ditë pasi Moska lëshoi dhjetëra raketa në breshërinë e saj...

LAJMET E FUNDIT

Bujar Osmani: Njerëzit duan jetë dhe standarde europiane!

Shefi i diplomacisës së Maqedonisë së Veriut dhe zyrtari i lartë i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) –Bujar Osmani në tubimin “Bashkë për Europë”...

Faton Ahmeti: Ali Ahmeti plagë të hapura e punë të papërfunduara kurrë nuk ka lënë pas

Sekretari i përgjithshëm i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) – Faton Ahmeti në tubimin “Bashkë për Europë” të liderit Ali Ahmeti me qytetarë dhe...