Bota

Elon Musk detyron përdoruesit e Twitter me verifikim blu të paguajnë 8 dollarë

Përdoruesit e rrjetit social Twitter që kanë shpenzuar vite duke gjeneruar audiencën e tyre dhe kanë arritur verifikimin e shumëpritur të llogarisë së tyre...

Arabia Saudite arrestoi një burrë që ia kushtoi haxhin Mbretëresha Elizabeth II

Autoritetet saudite kanë arrestuar një burrë që pretendonte se kishte udhëtuar në qytetin e shenjtë mysliman të Mekës për një pelegrinazh për nder të...

Njihuni me “arkitektin” e kundërofensivës ukrainase, burri që iu kundërvu dhe zmbrapsi rusët

Në kohën kur po zhvillohet kundërofensiva e ushtrisë ukrainase, trupat ruse kanë filluar të tërhiqen nga rajoni Kharkivit. Siç raporton Bild, personi përgjegjës për sulmin...

Mbretëresha largohet nga Balmoral për herë të fundit, arkivoli i saj shoqërohet nga Princesha Anne

Dashamirët me lot në sy po i japin lamtumirat e tyre për Mbretëreshën pasi që arkivoli i saj u largua nga Balmoral e shoqëruar...

Princi William dhe Princesha Kate paraqiten së bashku me Princin Harry dhe Meghan në Kështjellën Windsor

William dhe Catherine, Princi dhe Princesha e re e Uellsit, së bashku me Harry dhe Meghan, po shohin homazhet jashtë territorit të Kështjellës Windsor. Është...

Mbreti zotëron të gjitha mjellmat në Britani, udhëton pa pasaportë dhe vozit pa patentë – disa prej privilegjeve të Mbretit Charles III

Mbreti i ri britanik Charles III nuk do të ketë nevojë për pasaportë apo patentë shoferi dhe do të zotërojë të gjitha mjellmat dhe...

Charles është shpallur edhe zyrtarisht Mbret i Mbretërisë së Bashkuar

Mbreti Charles III është shpallur zyrtarisht si sovrani i ri i kombit gjersa më vonë do të mbahet një ceremoni zyrtare. Kjo procedurë është konfirmimi...

Trupi i Mbretëreshës Elizabeth II do të prehet në kishën në Edinburg

Trupi i mbretëreshës pritet të prehet në Katedralen e Shën Giles në Edinburg. Mendohet se anëtarët e publikut do të lejohen të hyjnë në kishë,...

Çfarë mbreti do të jetë Charles?

Charles, trashëgimtari më jetëgjatë i fronit në historinë britanike, tani është Mbret. Praktika si trashëgimtar, që zgjati 70 vjet, e ka bërë atë monarkun...

Pse fëmijët e Harry dhe Meghan tani mund të përdorin titujt e princit dhe princeshës

Princi William dhe Kate Middleton mund të mos jenë anëtarët e vetëm të familjes mbretërore që trashëgojnë tituj të rinj pas vdekjes së Mbretëreshës...

LAJMET E FUNDIT

Linda Sinrod, hokejistja më e vjetër në botë

Një e moshuar 82-vjeçe është hokejistja më e vjetër në botë, sipas Librit të Rekordeve Botërore “Guinness”. Linda Sinrod, nga Lorton, Va, ishte një...

Bujar Osmani: Njerëzit duan jetë dhe standarde europiane!

Shefi i diplomacisës së Maqedonisë së Veriut dhe zyrtari i lartë i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) –Bujar Osmani në tubimin “Bashkë për Europë”...

Faton Ahmeti: Ali Ahmeti plagë të hapura e punë të papërfunduara kurrë nuk ka lënë pas

Sekretari i përgjithshëm i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) – Faton Ahmeti në tubimin “Bashkë për Europë” të liderit Ali Ahmeti me qytetarë dhe...