Bota

Popullsia e Turqisë tejkalon 84.6 milionë

Popullsia e Turqisë në vitin 2021 u rrit me më shumë se 1 milion banorë në krahasim me vitin e kaluar duke tejkaluar 84.6...

Papa Françesku u drejtohet myslimanëve: S’e kemi fenë e njëjtë, por, jemi të barabartë

Papa Françesku dha një videomesazh të premten ku promovoi tolerancën, përfshirjen dhe mirëkuptimin e ndërsjellë në përvjetorin e dytë të iniciativës paqësore myslimano-katolike. Vatikani publikoi...

Shefi i NATO-s merr një pozitë të rëndësishme në Norvegji

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, do të bëhet shefi i ri i Bankës Qendrore të Norvegjisë, tha qeveria të premten më 4...

Macron dhe Scholz pritet të udhëtojnë për në Moskë dhe Kiev

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe Kancelari gjerman, Olaf Scholz njoftuan të premten(4 shkurt) se do të udhëtojnë për në Ukrainë dhe Rusi, ndërsa përpjekjet...

Putin-Xi Jinping kundër NATO-s/ Reagon SHBA: Rusia pretekst për luftë

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij kinez, Xi Jinping janë takuar në Pekin, përpara hapjes së Lojërave Olimpike Dimërore. Dy liderët i janë...

Kryetari i OBSH-së ka paralajmëruar se është ende shumë herët që të shpallet fitorja kundër virusit korona

Kryetari i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka paralajmëruar sot se është ende shumë herët që të shpallet fitorja ndaj COVID-19 apo që të hiqet...

Johnson do të bisedojnë me Putinin për Ukrainën

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe kryeministri britanik, Boris Johnson më 2 shkurt do të zhvillojnë një bisedë telefonike lidhur me krizën në Ukrainë, transmeton REL. Biseda...

Turqia mbështet Ukrainën: Jemi të gatshëm të ndihmojmë në uljen e tensioneve

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan në konfliktin mes Rusisë dhe Ukrainës mbështet këtë të fundit. Ai i ka kërkuar Rusisë të tregohet e mençur...

Kryeministri kanadez: Rusia po kërkon konflikt

Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha se një invazion rus në Ukrainë do të kishte pasoja të rënda dhe serioze. Parlamenti Federal i Kanadasë u mblodh...

Shteti i parë evropian që heq të gjitha kufizimet kundër Covid-19

Danimarka u bë shteti i parë i Bashkimit Evropian që më 1 shkurt hoqi të gjitha kufizimet e vendosura kundër koronavirusit, pavarësisht numrit rekord...

LAJMET E FUNDIT

Zhvillimet në veri, Kurti takon Von Cramon: Është e rëndësishme të fillojmë sa më parë me ofrimin e shërbimeve bazike për qytetarët – Telegrafi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, e shoqëruar nga shefi...

Rusia: Kemi penguar një sulm me dronë në një rafineri të naftës

Sistemet e mbrojtjes ajrore të Rusisë kanë shkatërruar disa dronë teksa këto fluturake po i afroheshin rafinerisë së naftës Ilski, që gjendet në...

BDI vet më e fortë se të gjitha partitë tjera bashkë

Në anketë, qytetarët shprehën qëndrimet e tyre për mbështetjen e tyre ndaj partive politike dhe politikanëve, si dhe për çështje të caktuara aktuale. Sipas...