Maqedoni

Pendarovski: Tmerri i Holokaustit na e kujton përgjegjësinë që të ndërtojmë shoqëri demokratike

Miliona viktimat dhe tmerri i Holokaustit na e kujtojnë përgjegjësinë tonë të përbashkët historike të ndërtojmë shoqëri demokratike në të cilat antisemitizmi, anticiganizmi dhe...

Pendarovski: Tmerri i Holokaustit na e kujton përgjegjësinë që të ndërtojmë shoqëri demokratike

Miliona viktimat dhe tmerri i Holokaustit na e kujtojnë përgjegjësinë tonë të përbashkët historike të ndërtojmë shoqëri demokratike në të cilat antisemitizmi, anticiganizmi dhe...

Konsensusi politik, zgjidhje për ndryshimet kushtetuese dhe perspektivën evropiane

Burime diplomatike nga Bashkimi Evropian kanë ritheksuar edhe njëherë se përfshirja e komunitetit bullgar në Kushtetutë është një detyrim, por edhe një zgjedhje sovrane...

Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit, Grubi: Le të mësojmë se fqinjët janë miq që ndajnë të njëjtat halle e probleme

“Bashkë përkujtojmë dhe reflektojmë mbi një nga episodet më të errëta të historisë njerëzore, Holokaustin famëkeq, që tronditi ndërgjegjen mbarënjerëzore për nga makabriteti i...

Grubi priti në takim artistët e artit figurativ nga shoqata “Draudacum”: Vlerësim dhe përkrahje për ata që avancojnë jetën kulturore në vend

Artistët e artit figurativ nga Shoqata “Draudacum”  nga Gostivari u mirëpritën nga zëvendëskryeministri i parë i qeverisë, Artan Grubi. Grubi në një njoftim në rrjetin...

Kovaçevski: Nuk do të ketë shok çmimesh deri në fund të vitit

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot tha se edhe këtë vit do të vazhdojnë subvencionet me krizën ekonomike dhe energjetike për çka janë paraparë 225 milionë...

Ambasada Amerikane: Komentet e Xhambaskit ishin të papërgjegjshme dhe të rrezikshme

 Nga ambasada amerikane në në Maqedoninë e Veriut, kanë deklaruar se komentet e eurodeputetit bullgar Angel Xhambaski, ishin të papërgjegjshme dhe të rrezikshme dhe...

Parashikimi i motit në Maqedoni

Moti sot do të jetë kryesisht me vranësira dhe i ftohtë, me reshje të shiut dhe borës në vendet më të ulëta, ndërsa në...

Artan Grubi: Vetëm Rusisë i konvenon qe te kemi vatra zjarri ne Ballkan

“Gjuha shqipe është në përdorim zyrtar në çdo institucion, komunë apo drejtori”, tha zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë – Artan Grubi duke iu përgjigj...

Ali Ahmeti: Bashkë në NATO, bashkë edhe në BE

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti shoqëruar nga bashkëpunëtorë sonte takoi gratë tetovare në eventin e organizuar nga Forumi i Gruas...

LAJMET E FUNDIT

Të shtëna me armë në veri të Kosovës/ Sulmohet policia e Zveçanit

Policia e Kosovës tha të premten se persona të panjohur qëlluan me armë zjarri mbi një patrullë të saj në veriun e vendit...

Kejlor Navas, nga PSZH kalon në Premier Ligën e Anglisë

Portieri 36-vjeçar, Kejlor Navas, sipas medieve angleze, ka pranuar së fundmi ofertën e Notingam Forestit dhe pritet të zëvendësojë Din Hendersonin. Ky i fundit...