Maqedoni

Arrestohet 23 vjeçari nga Bogovina, kjo është arsyeja

Sektori për Punë të Brendshme-Tetovë njofton se gjatë ditës së djeshme ka privuar nga liria 23 vjeçarin Q.Q. nga Bogovina e Tetovës, pasi gjatë...

Grubi: Tabelat informative në vendkalimin Bllacë tashmë dhe në gjuhën shqipe

Tabelat informative në vendkalimin kufitar Bllacë tashmë janë edhe në gjuhën shqipe. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëskyeministri i parë i qeverisë, Artan Grubi...

DPHM: Prej nesër priten reshje bore në Maqedoni

Nesër dhe gjatë natës drejt të premtes do të ketë reshje bore, ndërsa vetëm në disa vende më të ulëta me reshje shiu dhe...

Krijimi i “Aleancës për Europë”/ Zenku: Kush refuzon kërkesën e Ahmetit bën “vetëvrasje” politike

Duke komentuar takimet që BDI-ja pati në Gostivar dhe tash që po vazhdon në Tetovë nën moton “Bashkë për Evropë”, gazetari dhe njohësi i...

Deklaratat e Pendarovskit “trazojnë” skenën politike në Bullgari

DITËLINDJA E GOCE DELLÇEVIT – NGJARJE ME RREZIK TË LARTË SIGURIE Do të aktivizohen të gjitha mekanizmat evropian për të përfunduar histeria dhe urrejtja anti-bullgare...

Kyçyk: Kthimi i vetos do të ishte gabim shumë i madh

Kthimi i vetos për Shkupin do të ishte gabim i madh dhe do të përkeqësonte marrëdhëniet dypalëshe, deklaroi eurodeputeti bullgar dhe raportuesi për Maqedoninë...

Analizë/Përse ASH-ja mund të fitojë e jo të humbë nga hyrja në Qeveri?

-Gabohen ata që mendojnë se një parti shqiptare mund të fitojë më shumë nga bashkëpunimi me VMRO-në, pasi këtë ASH-ja e kaloi si përvojë...

Analizë “numerike” e Xhelal Nezirit: “Fronti për Europë” mund t’i fitojë zgjedhjet e ardhshme me 73 deputetë!

Njohësi i zhvillimeve politike në vend, Xhelal Neziri në një shkrim autorial për portialin analitik KDM kushtuar disa lëvizjeve të fundit në vend dhe...

“Fronti për Europë”, Zajkova: Në “trenin e shpejtë” për BE, duhet të hipin të gjithë

Partia Liberal Demokratike (PLD) iniciativën e liderit të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, për krijimin e “Fronit për Europë” e cilëson si...

Bekteshi: Dje Ҫashka nesër Buteli, flamuri dhe gjuha shqipe zyrtare, falë vizionit dhe përkushtimit të Ali Ahmetit

Duke foluër për ngritjen e flamurit shqiptar në Komunën eҪashkës, Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi tha se kjo ka ndodhur falë sakrificës dhe vizionit...

LAJMET E FUNDIT

Akuzat për lidhje me hetimin ndaj ish-zyrtarit të FBI-së/ Kryeministria: Mal i madh mbarsur me fantazi dhe ligësi

Pas akuzave për lidhje të kryeministrit Edi Rama me hetimin ndaj ish-zyrtarit të FBI-së, Charl McGonigal, ka reaguar edhe zyra e shtypit të...

Deontej Uajlder: Kush mashtron në ring, ai fiton sfidën

Deontay Wilder, right, fights Tyson Fury, of England, in a heavyweight championship boxing match Saturday, Oct. 9, 2021, in Las Vegas. (AP Photo/Chase...

Pesë ish-policë në SHBA akuzohen për vdekjen e një personi me ngjyrë

Pesë ish-policë në Tenesi të Shteteve të Bashkuara janë akuzuar për vrasje të shkallës së dytë, pasi një person me ngjyrë vdiq pas...