Maqedoni

Grubi: Qeveria miratoi projektligjin për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes një postimi në faqen e tij zyrtare në facebook ka informuar se sonte Qeveria ka miratuar projektligjin për...

Osmani dhe Mariçiqi sot në Paris

Zëvendës Kryetari i Qeverisë  për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot do të qëndrojnë për vizitë pune...

Bullgaria do të ndërtojë dy rrugë magjistrale kah Maqedonia e Veriut dhe Turqia

Gjatë fjalimit të ministrit për Zhvillim Rajonal dhe Çështje Publike të Bullgarisë, Grozdan Karaxhov në komisionin parlamentar, ishte njoftuar se Bullgaria do të ndërtojë...

Shqipëria më dobët se Maqedonia e Veriut me reformat e integrimit në BE

Pas Kosovës dhe Bosnjës, Shqipëria kishte përgatitjen më të dobët në lidhje me reformat, që duhet të përmbushen për tu integruar në Europë. Sipas një...

Petkov: Vizita ime në Maqedoninë e Veriut ishte vonuar

Kryeministri bullgar, Kiril Petkov reagoi ndaj deklaratës së presidentit bullgar, Rumen Radev i cili tha se vizita e tij në Shkup ka qenë e...

BDI: VMRO- së I PENGOJNË SHQIPTARËT NË KRYE TE INSTITUCIONEVE TË VENDIT

Bashkimi Demokratik për Integrim vlerëson se reagimet e përsëritura të VMRO DPMNE-së janë tregues i qartë i qëllimit të këtij subjekti politik kundër shqiptarëve...

Ziberi: Gjyqësori është më pak bashkëpunëtori me Avokatin e Popullit

Janë mbushur një vit nga emërimi i Naser Ziberit në pozitën e Avokatit të Popullit në Maqedoninë e Veriut. Në një intervistë për “Slobodna TV”,...

Shaqiri: Shkollat janë gati për mësim me prezencë fizike, të respektohen protokollet

Shëndet të mirë dhe fillim të mbarë në gjysmëvjetorin e dytë të vitit shkollor u dëshiroi nxënësve dhe mësimdhënësve ministri i Arsimit dhe Shkencës...

Qeveria do ta mbajë mbledhjen e 10-të

Shkup, 1 shkurt – Raporti për bisedimet e realizuara për harmonizimin e Marrëveshjes mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian për pjesëmarrjen e...

Arta Bilalli-Zendeli zgjidhet zv.anëtare e Komitetit për zgjedhjen e gjykatësve në Gjykatën europiane për të drejtat e njeriut

Shkup, 31 janar – Byroja e Asamblesë parlamentare të Këshillit të Europës, në mbledhjen e mbajtur më 28 janar të vitit 2022, ka zgjedhur Arta...

LAJMET E FUNDIT

Kovaçevski: Nuk do të ketë shok çmimesh deri në fund të vitit

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot tha se edhe këtë vit do të vazhdojnë subvencionet me krizën ekonomike dhe energjetike për çka janë paraparë 225 milionë...

Ambasada Amerikane: Komentet e Xhambaskit ishin të papërgjegjshme dhe të rrezikshme

 Nga ambasada amerikane në në Maqedoninë e Veriut, kanë deklaruar se komentet e eurodeputetit bullgar Angel Xhambaski, ishin të papërgjegjshme dhe të rrezikshme dhe...

Parashikimi i motit në Maqedoni

Moti sot do të jetë kryesisht me vranësira dhe i ftohtë, me reshje të shiut dhe borës në vendet më të ulëta, ndërsa në...