Rajoni

SHBA-ja rrit sërish normën e interesit

Banka Qendrore e Shteteve të Bashkuara e ka rritur sërish normën e interesit, pavarësisht shqetësimeve se një hap i tillë mund të përkeqësojë...

Si po përfiton Kina nga sanksionet ndaj Rusisë?

Lufta në Ukrainë u shoqërua me sanksione ndaj importeve dhe eksporteve të energjisë ruse në BE duke deformuar tregun global të gazit natyror...

Takimi Xi Jinping-Putin/ Kremlini: Reagimi armiqësor i Perëndimit, i pritshëm

Vizita e presidentit kinez, Xi Jinping në Rusi dhe deklaratat e përbashkëta me presidentin Putin kanë shkaktuar një sërë polemikash në arenën ndërkombëtare.   Perëndimi...

Marrëveshjet e reja Kinë-Rusi sjellin “epokë të re” në partneritet

Presidenti kinez, Xi Jining dhe presidenti rus, Vladimir Putin, kanë nënshkruar një mori dokumentesh për “bashkëpunim strategjik” në mes të Pekinit dhe Moskës, pas...

Marrëveshja e Ohrit/ OKB i quan palët Beograd dhe Prishtinë, Rama: E papranueshme!

Kryeministri Edi Rama ka ndarë një pjesë nga marrëveshja e Ohrit dhe ka ngritur shqetësimin se përse OKB iu është referuar palëve si...

Shtëpia e Bardhë akuza Kinës: Nuk po tregoni paanshmëri në luftën në Ukrainë

Shtëpia e Bardhë hodhi poshtë pretendimin e Kinës për të mbajtur një pozicion të paanshëm në luftën në Ukrainë pas një samiti midis...

Stoltenberg: Kemi indicie se Rusia ka kërkuar armë vdekjeprurëse nga Kina

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-S, Jens Stoltenberg ka deklaruar se ka indicie se Rusia mund të ketë kërkuar nga Kina armë vdekjeprurëse.    “Ne nuk...

LAJMET E FUNDIT

Presidenti i Komitetit Olimpik: Përfshini atletët rusë në Lojërat 2024, mbajeni politikën larg

Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach iu ka bërë thirrje politikanëve të mbajnë larg politikën nga sporti. Në këtë mënyrë ai ka...

Prezantohen fanellat e reja të Kombëtares së Kosovës

Federata e Futbollit e Kosovës ka lansuar sot linjën e re të veshjeve dhe pajisjeve sportive të brendit të njohur italian “Errea”. Me fanellat...