20 vrarë në Kolumbi nga përleshjet mes bandave dhe ushtrisë

Të paktën 20 persona u vranë pasi personeli ushtarak kolumbian u përlesh me disidentët e FARC dhe bandën kriminale Clan del Golfo në pjesë të ndryshme të vendit, thanë autoritetet të hënën.

Luftimet në provincën Cauca, në Komunën e Argelia, vranë 12 luftëtarë nga një grup disident i rebelëve të Forcave të Armatosura Revolucionare të Kolumbisë (FARC), tashmë të çmobilizuara, tha ushtria e Kolumbisë. Grupet disidente FARC refuzojnë një marrëveshje paqeje të nënshkruar me shtetin në vitin 2016.

Një ushtar mbeti i vrarë gjithashtu gjatë luftimeve, të cilat u zhvilluan në një rajon malor që është i rëndësishëm për trafikun e drogës.

Diku tjetër, shtatë anëtarë të Klanit del Golfo – i njohur gjithashtu si Forcat Vetëmbrojtëse të Gaitanistas të Kolumbisë (AGC) – u vranë kur trupat sulmuan një nga kampet e tyre në provincën Choco.

Ushtria e Kolumbisë kapi armë me rreze të gjatë, municione dhe pajisje komunikimi gjatë sulmit, tha një zëdhënës ushtarak, shkruan Reuters