Bota

Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes – Telegrafi

Kompania Maxar Technologies publikoi imazhet satelitore të një fshati në rajonin jugor të Khersonit, të marra para dhe pas shkatërrimit të digës dhe përmbytjes...

Në lumin Dnipro kishte ndodhur një shkatërrim tjetër i digës, sovjetikët nuk donin t’ua dorëzonin nazistëve – e kishin hedhur në erë – Telegrafi

Shkatërrimi i digës së madhe Kahovka që ndodhet në jug të Ukrainës, shkaktoi shumë vëmendje publike dhe historia ka treguar se lumi Dnipro kujton...

Kontrata e publikuar nga Sky News, kjo është prova e parë që Irani po i shet Rusisë municion për luftën në Ukrainë – Telegrafi

Një marrëveshje e supozuar armësh e parë nga Sky News ofron provat e para të forta se Irani i ka shitur municion Rusisë për...

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit – Telegrafi

Dy njësi ushtarake disidente ruse thanë të dielën se kishin kapur rob dy ushtarë rusë në rajonin e Belgorodit dhe kërkuan një takim me...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona – Telegrafi

Përplasja e hekurudhave në Indinë lindore u shkaktua nga një gabim në sistemin e sinjalizimit elektronik, i cili dërgoi në ndryshimin e gabuar të...

Sulmet me dron në Moskë, “fillimi i fundit” të Vladimir Putinit – Telegrafi

Një seri sulmesh me dronë në Moskë gjatë muajit të kaluar mund të shënojë fillimin e fundit të dominimit të Rusisë mbi Ukrainën –...

Pse u shit për 34 milionë dollarë një parcelë me rërë në Dubai? – Telegrafi

Ka shumë gjëra që mund të blini për 34 milionë dollarë. Në pjesë të ndryshme të botës, ju mund të blini kështjella përrallore, super...

Egjiptiani vret tre ushtarë izraelitë – Telegrafi

Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa u plagosën në një shkëmbim zjarri me një sulmues të armatosur pranë kufirit me Egjiptin. Dy ushtarë u...

Çfarë dimë për sulmet brenda territorit të Rusisë? – Telegrafi

Zyrtarët rusë kanë bërë pretendime të tjera sot për sulme të intensifikuara në rajonet kufitare të vendit, të cilat raportohet se kanë vrarë dhe...

Cilat vende janë më së shumti dhe më pak të varura nga duhani dhe cigaret elektrike në Evropë? – Telegrafi

A janë cigaret elektronike një mik apo një armik? Dhe si krahasohen vendet evropiane për sa i përket normave të pirjes së duhanit –...

LAJMET E FUNDIT

Enrique Iglesias më 30 qershor performon për herë të parë në Tiranë – Telegrafi

Pak pasi u konfirmua se ylli latin, Ricky Martin do të mbaj koncert madhështor në Tiranë më 20 korrik, tashmë një tjetër artist me...

Osmani: Në fazën e negociatave me BE-në do t’i kemi të gjitha privilegjet që sjell integrimi

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, në intervistë për Telma, i është referuar konceptit që ka promovuar në Bruksel “Më shumë integrim para...

Shaqiri: Semi-maturantët të fokusohen në arsimin profesional, kjo ofron perspektivë më të madhe në të ardhmen

Më 20 qershor fillojnë regjistrimet në shkollat ​​e mesme dhe Ju bëj thirrje të rinjëve që të fokusohen në arsimin e mesëm profesional, i...