Bota

Fotot e sipërfaqes së Hënës, me rezolucionin më të lartë të realizuar ndonjëherë nga Toka

Duke përdorur një rreze radari më pak të fuqishëm, studiuesit kanë prodhuar imazhet me rezolucionin më të lartë të hënës të marra ndonjëherë nga...

Për ata që nuk kanë iPhone, i ‘shpëton’ përditësimi i ri në WhatsApp

WhatsApp po përgatit një opsion të ri për fotot dhe mund të jetë shumë i dobishëm. Aplikacioni po shton një risi në të, por...

CNN: Lufta Rusi-Ukrainë, në horizont a po shfaqet një katastrofë e dytë?

Pas pushtimit rus të Ukrainës dhe pasojave shkatërruese humanitare që solli, do të ishte e çuditshme ta lejosh Moskën të marrë rolin e paqe-bërësit....

Cilat janë qytetet më të sigurta në botë

Kur zgjedhim një qytet për të jetuar, kemi parasysh punën që do të bëjmë atje, koston e jetesës e shumë faktorë të tjerë. Por, një...

Ndodh njëherë në 50 mijë vjet, të gjithë sytë nga qielli me 12 janar

NASA ka zbuluar se një kometë, e cila shfaqet një herë në 50.000 vjet. Ajo është quajtur C/2022 E3 (ZTF) dhe do të shfaqet...

Detaje nga diskutimi i Escobar dhe Lajçak me ambasadorët e NATO-s

Situata në Kosovë pas zhvillimeve që ndodhën në veri të vendit javë më parë, ka bërë që të hënën të zhvillohet një takim trepalësh...

Gjermania do të dyfishojë numrin e punëtorëve pa kualifikime nga Ballkani Perëndimor?

Gjermania do të ndryshojë Rregulloren për BP: parashikohet dyfishimi i numrit të punëtorëve që mund të vijnë nga këto vende dhe të gjejnë punë...

Moska i jep fund armëpushimit, vazhdon sulmet në Ukrainë

Bombardimet ruse gjatë natës në rajonet në Ukrainën lindore vrantë të paktën një person, pasi Moska i dha fund armëpushimit të vetëshpallur për Krishtlindje...

U gjet në një stacion treni, detaje për vrasjen e boksierit shqiptar në Gjermani

Sipas trajnerit të tij, Ralf Markert, ai së fundmi ishte rikthyer sërish boksit, pas një shkëkuptjeje pasi kishte hyrë në rrugë të gabuara, me...

Scholz dhe Macron nuk ndalin përpjekjet për marrëveshjen Kosovë-Serbi, zbulohet lëvizja e tyre e fundit

Franca dhe Gjermania nuk e kanë ndërmend pushimin derisa në terren të krijojnë atmosferën dhe kushtet që Kosova e Serbia të arrijnë marrëveshje finale. Qysh...

LAJMET E FUNDIT

Kovaçevski: Nuk do të ketë shok çmimesh deri në fund të vitit

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot tha se edhe këtë vit do të vazhdojnë subvencionet me krizën ekonomike dhe energjetike për çka janë paraparë 225 milionë...

Ambasada Amerikane: Komentet e Xhambaskit ishin të papërgjegjshme dhe të rrezikshme

 Nga ambasada amerikane në në Maqedoninë e Veriut, kanë deklaruar se komentet e eurodeputetit bullgar Angel Xhambaski, ishin të papërgjegjshme dhe të rrezikshme dhe...

Parashikimi i motit në Maqedoni

Moti sot do të jetë kryesisht me vranësira dhe i ftohtë, me reshje të shiut dhe borës në vendet më të ulëta, ndërsa në...