Paralajmëron Britania: Bjellorusia mund të financojë grupin Wagner

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MOD) tha në një deklaratë se ekzistonte një mundësi që Rusia të mos financojë më aktivitetet e grupit mercenar Wagner.

Në një seri postimesh në platformën sociale “X”, e njohur më parë si TWitter, ministria e mbrojtjes tha se shteti rus “veproi kundër disa interesave të tjera të biznesit të pronarit të Wagner Yevgeny Prigozhin” pasi ai udhëhoqi një rebelim të dështuar kundër kreut të ushtrisë ruse në qershor 2023.

“Nëse shteti rus nuk e paguan më Ëagnerin, atëherë do të jetën autoritetet bjelloruse që do ta financojnë”, tha Ministria Britanike e Mbrojtjes.

“Sidoqoftë, forca e konsiderueshme do të ishte një rrjedhje e konsiderueshme dhe potencialisht e padëshiruar për burimet modeste të Bjellorusisë,” shtoi Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Rebelimi jetëshkurtër i grupit Wagner paraqiti sfidën më të madhe për presidentin rus Vladimir Putin në mbi dy dekada të sundimit.

Sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga presidenti bjellorus Alexander Lukashenko, luftëtarët e Ëagner janë zhvendosur që atëherë në Bjellorusi, ku prania e tyre ka alarmuar Poloninë fqinje.