Shkon në 96 numri i të vdekurve nga zjarret në Maui të Havait

Numri i të vdekurve nga zjarret në Maui të Havait ka shkuar në 96, ndërsa të afërmit e të zhdukurve kërkojnë me dëshpërim për një shenjë se të dashurit e tyre mund të jenë ende gjallë dhe të mbijetuarit përpiqen të kuptojnë shkallën e shkatërrimit.

Disa ditë pasi ferri shkatërroi pjesën më të madhe të qytetit bregdetar të Lahaina, ekipet e zjarrfikësve u përpoqën të shuanin flakët ndërsa qentë e trajnuar për të zbuluar trupat kërkuan nëpër  rrënojat e qytetit për viktima. Kjo është fatkeqësia më e madhe natyrore në Havai, duke tejkaluar cunamin që vrau 61 njerëz në vitin 1960.