Kapen 700 kilogramë kokainë në Spanjë – arrestohet një serb dhe një kroat

Europol, së bashku me Gardën Civile Spanjolle, morën pjesë në shkatërrimin e një organizate kriminale që kontrabandon sasi të mëdha kokaine nga Amerika e Jugut në Bashkimin Evropian nëpërmjet Ishujve Kanarie.

Në anijen që lundronte nën flamurin polak u gjetën 700 kilogramë kokainë. Siç njoftoi Europol, oficerët e policisë spanjolle arrestuan një shtetas kroat dhe një shtetas serb, të dyshuar si koordinues të një operacioni kontrabande droge.

Autoritetet e zbatimit të ligjit nga Kroacia, Italia dhe Serbia gjithashtu morën pjesë në operacion.

“Bashkëpunimi ndërkombëtar i zbatimit të ligjit në të gjithë BE-në ishte vendimtar në arrestimin e të dyshuarve dhe ndalimin e aktiviteteve të tyre kriminale”, thuhet në deklaratë.

Hetimi, i nisur në mars të vitit 2022, u përqendrua në një anije me flamur polak me një bazë të përkohshme të vendosur në Ishujt Kanarie, e cila dyshohej se përdorej për transportin e kokainës.

“Që atëherë, autoritetet ligjzbatuese kanë monitoruar aktivitetet e ekuipazhit. Njëri nga personat, shtetas italian, ishte i lidhur me organizatën kriminale, ‘Ndrangheta’ dhe shtetasi kroat, ishte i lidhur me të ashtuquajturin kartel ballkanik”, thekson Europol.

Anija e dyshimtë thuhet se ka bërë udhëtime të parregullta për të demonstruar funksionimin normal deri më 27 korrik 2023, kur autoritetet spanjolle zbuluan një rrugë të pazakontë thellë në Oqeanin Atlantik.

Anija u nis prej andej më 2 gusht dhe tre ditë më vonë autoritetet spanjolle bastisën anijen dhe zbuluan 700 kilogramë kokainë në bord.