VIDEO/ Momenti kur rrëzohet avioni i rivalit të Putin, Prigozhin

Këto janë pamjet e avionit të rrëzuar që besohet se mbante shefin e mercenarëve të Wagner, Yevgeny Prigozhin dhe nëntë persona të tjerë. Prigozhin dhe pjesa tjetër që po udhëtonin me avion privat kanë ndërruar jetë, raportohet në mediat ndërkombëtare.

Avioni është rrëzuar në rajonin Tver në veriperëndim të Moskës, njoftoi Ministria e Emergjencave të Rusisë.

Shefi i Wagner, Yevgeny Prigozhin, ishte dhe iniciatori i kryengritjes ndaj qeverisë së presidentit rus, Vladimir Putin. Pas dështimit për rrëzimin e këtij të fundit, Prigozhin u zhvendos në Bjellorusi. Putin deklaroi se e ka falur Pirgozhin për atë që iu referua si tradhti kombëtare.