Biden komenton foton e arrestimit të Trumpit: Një djalë simpatik (VIDEO)

“Një djalë simpatik, djalë i mrekullueshëm”.

Kështu është quajtur ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, nga ana e presidentit të tanishëm, Joe Biden.

Biden u pyet nga gazetarët nëse kishte parë foton e arrestimit të Trump. Gjersa shmangu përgjigjet për problemet ligjore, Biden me buzëqeshje u përgjigj:

“Një djalë simpatik, djalë i mrekullueshëm”.

Donald Trump u dorëzua në burgun e qarkut Fulton të enjten në mbrëmje, me akuza për shantazh dhe konspiracion lidhur me përpjekjet e tij për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020 në shtetin e Xhorxhias, ku ai u procedua si çdo i pandehur kriminel dhe iu hoq një goditje.

Fotografia e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, e bërë në burgun e Fultonit, më 24 gusht 2023.

Por, siç ka raportuar “The Guardian”, Trump iu dorëzua autoriteteve pa privilegjet e veçanta që i ishin dhënë në çështjet e tjera penale. Përveç goditjes që ai kishte kërkuar me dëshpërim të shmangte – e para e marrë ndonjëherë nga një ish-president i SHBA-së – Trumpit iu morën shenjat e gishtërinjve dhe iu regjistrua pesha e tij si 215 lb, sipas të dhënave në internet.

Trump u përball me aktakuzën e tij të katërt që nga largimi nga detyra, kur u akuzua në një aktakuzë prej 41 pikash nga prokurori i qarkut Fulton, Fani Willis, javën e kaluar, që përshkruante Trumpin dhe 18 aleatë si të përfshirë në një sipërmarrje kriminale për të kthyer humbjen e tij në zgjedhjet e vitit 2020.

Pasi u dorëzua në burgun në Atlanta, Trump u rikthye në platformën X, më herët të njohur si Twitter, duke publikuar mesazhin e parë pas më shumë se dy vjet e gjysmë.

Ai e postoi fotografinë e tij të bërë në burg, së cilës ia bashkëngjiti fjalët “Ndërhyrje në zgjedhje. “Nuk dorëzohem kurrë!””

Ky ishte postimi i parë i Trumpit që nga 8 janari 2021, kur Twitter e pezulloi llogarinë e tij për një kohë të pacaktuar, shkaku i frikës se ai do të nxiste dhunë shtesë pas sulmit të 6 janarit në ndërtesën e Kapitolit të SHBA-së.

Ish-presidenti republikan përballet me 13 akuza penale, përfshirë shantazh dhe presion ndaj zyrtarëve shtetërorë për ta kthyer humbjen e tij në zgjedhje nga presidenti demokrat, Joe Biden.

Ish-presidenti republikan përballet me 13 akuza penale, përfshirë shantazh dhe presion ndaj zyrtarëve shtetërorë për ta kthyer humbjen e tij në zgjedhje nga presidenti demokrat, Joe Biden.

Rasti i Xhorxhias përbën aktakuzën e katërt të ngritur ndaj Trumpit. Ai përballet me një gjyq në Nju Jork lidhur me një pagesë të bërë ndaj një ylli të pornografisë dhe një gjyq në Florida për keqpërdorim të dokumenteve të klasifikuara federale.

Një tjetër aktakuzë, në Uashington, e akuzon atë për përpjekje të paligjshme për ta përmbysur humbjen e tij në zgjedhjet e vitit 2020. Prokurori i posaçëm Jack Smith ka kërkuar që gjyqi të nisë në janar, por ende nuk është caktuar një datë. Trump është deklaruar i pafajshëm për të gjitha akuzat e ngritura ndaj tij.