(Foto/Video) Kjo është shtëpia më e shtrenjtë në botë, pronari është ukrainas

Vila “Les Cèdres” në Rivierën Franceze është një nga shtëpitë më të shtrenjta në botë. Për çmimin e kësaj vile 190-vjeçare mund të blini 10 mijë kilogramë ar, 100 jahtet më të shtrenjta në botë dhe 50 nga makinat më të shtrenjta në botë.

Kjo shtëpi imponuese është nxjerrë në shitje që nga viti 2017 dhe në vitin 2019 Rinat Akhmetov, miliarder nga Ukraina, e bleu për 220 milionë euro. Ndërkohë, vlera e saj është rritur.

 

Vila “Les Cèdres” u ndërtua për Mbretin e Belgjikës në vitin 1830. Ngjyra e saj e verdhë e lehtë si rëra flet për dinastinë – sepse nuanca të tilla përdoreshin për vilat e familjes mbretërore të Sardenjës që sundonte në atë kohë.

Njëzet vjet pasi u ndërtua, kryebashkiaku i Villefranche-sur-Mera bleu shtëpinë dhe donte të kishte një fermë ulliri atje. Edhe sot në pronën e vilës ka ullinj më të vjetër se 300 vjet.

Në vitin 1904, shtëpia më e shtrenjtë në botë mori një pronar të ri, kur pasardhësit e kryetarit ia shitën mbretit belg Leopold II. Ai zgjeroi kopshtet rreth shtëpisë. Prona u ble nga familja Marnier-Lapostolle në vitin 1924 dhe ata e përdorën atë për kohën më të gjatë, për 90 vjet, duke rritur të gjitha llojet e bimëve ekzotike.

 

 

 

Shtëpia është 1700 metra katrorë dhe ka 14 dhoma gjumi, një pishinë me përmasa olimpike, një bibliotekë me panele druri që përmban 3000 libra mbi florën dhe natyralizmin (përfshirë një botim të vitit 1640 të kodit botanik), një pellg zambakësh të bërë nga njeriu në Amazon. , një statujë bronzi e Athinës, një sallë balluke e ndriçuar me llambadar, dhoma madhështore të jetesës, portrete të shekullit të 19-të të kornizuara me zbukurime dhe punime druri mahnitëse.

 

 

 

Vetëm pemët vlejnë një pasuri. Përveç luksit të shumtë, vetë vendndodhja e vilës Les Cèdres në bregdetin e Saint-Jean-Cap-Ferrata flet shumë për madhështinë e saj. Pikat e tij më të larta ofrojnë pamje të Villefranche-sur-Mer, një urë rrugëkalimi, pranë qytetit mesjetar të fshatit Eze, dhe larg në lindje, Alpet e bukura që ndajnë Francën dhe Italinë.