VIDEO | Pamje mahnitëse nga Turqia: Meteori spektakolar bën qiellin të gjelbër

Në rrjetet sociale janë shfaqur pamjet e një meteori duke kaluar mbi Turqi, shkruan “Independent”.

Një nga fotot është realizuar teksa drejtonte një makinë dhe tregon kalimin e një topi drite që për një çast bëri qiellin jeshil.

Një pamje tjetër tregon një djalë në shesh lojërash për fëmijë teksa qielli pas tij bëhet i gjelbër ndërsa kalon një meteor.

Ngjarja ka ndodhur mbrëmë dhe regjistrimet janë bërë mbi qytetin e Erzurumit dhe provincën Gumusane në Turqinë lindore.

Mediat e huaja raportojnë se drita e pazakontë në qiell besohet të jetë shkaktuar nga një meteoroid që hyri në atmosferën e sipërme të Tokës dhe u nxeh nga fërkimi.