SHBA, sulm kibernetik ndaj kazinosë më të madhe në botë

Klientët dhe punonjësit e MGM Resorts International, një nga kompanitë më të mëdha të kazinove në botë, u përballën me probleme të shumta pasi shumë makina lojërash dolën jashtë funksionit.

Kompania lëshoi ​​një deklaratë të shkurtër për X, duke fajësuar ndërprerjen për një “çështje të sigurisë kibernetike”, ndërsa shumë nga faqet e saj të internetit ishin të paarritshme.

Problemet për MGM nuk u kufizuan vetëm në Las Vegas, ku operon ndër të tjera resortet e kazinove Bellagio, Aria, Cosmopolitan dhe Excalibur, por edhe në Atlantic City, New Jersey dhe Ohio.

MGM ka qenë viktimë e hakerave edhe më parë, pasi në vitin 2019 u zbuluan të dhënat e rreth 10 milionë klientëve. Hakerët iranianë shënjestruan rivalin e Sheldon Aldson, Las Vegas Sands në 2014, pas komenteve që ai bëri për programin bërthamor të Republikës Islamike.