“Plumbi misterioz”, ish-agjenti i Shërbimit Sekret zbulon detaje të reja nga vrasja e John F Kennedy

Gjashtë dekada më vonë, detaje të reja kanë dalë në dritë për një nga ngjarjet më misterioze të historisë amerikane, vrasja e Presidentit John F Kennedy.

Paul Landis, një ish-agjent i Shërbimit Sekret 88-vjeç, i cili më parë dëshmoi vdekjen e presidentit nga afër, thotë se ai mori një plumb nga makina pasi u qëllua Kennedy dhe më pas e la në barelën e ish-presidentit në spital, sipas BBC.

Mund të duket si një detaj i vogël në një çështje që është diskutuar që nga vitet 1960, por për individët që kanë kaluar dekada duke parë çdo pjesë të provave, rrëfimi i Landis është një zhvillim i madh dhe i papritur.

Hipotezat se sa persona të armatosur ishin të përfshirë, kush ishte në fund të fundit përgjegjës dhe sa plumba e goditën presidentin, kanë qenë të shumta në dekadat që nga vrasja. Historia e Landis ose nuk ndryshon asgjë ose gjithçka.

Libri i tij “Dëshmitari i fundit” është e garantuar se do ta shtojë më shumë fiksimin për vrasjen.

“Ky është me të vërtetë lajmi më domethënës për atentatin që nga viti 1963“, tha James Robenalt, një historian dhe ekspert për çështjen “Kennedy” i cili punoi me Landis për ta përgatitur atë për zbulimet e tij publike.

Presidenti dhe Zonja e parë në Dallas pak para atentatit

Detaje të reja në një rast të vjetër

Faktet kryesore të vrasjes së Kenedit janë në këtë pikë, të njohura dhe të vërtetuara.

Më 22 nëntor 1963, një makinë kabriolet ku ishte Presidenti Kennedy, Zonjën e Parë Jackie Kennedy dhe Guvernatori i Teksasit John Connally Jr me gruan e tij, po kalonin me makinë nëpër Dealey Plaza në Dallas kur u dëgjuan një seri të shtënash.

Kennedy u godit në kokë dhe qafë, kurse zoti Connally u godit në shpinë. Autoritetet nxituan të dy në Spitalin Memorial Parkland aty pranë, ku Kennedy u shpall i vdekur, ndërsa guvernatori mbijetoi.

Raporti i Komisionit Warren, rezultat i një hetimi të qeverisë për vrasjen, identifikoi Lee Harvey Oswald si të armatosurin e vetëm. Provat balistike ndihmuan në konfirmimin e këtij përfundimi. Ai u qëllua dhe u vra pak pas atentatit ndërsa ishte në paraburgim nga policia.

Raporti gjithashtu arriti në përfundimin se një plumb i vetëm udhëtoi përmes zotit Kennedy dhe goditi zotin Connally, duke goditur të dy në disa vende, gjë që ndihmon në shpjegimin se si një person i armatosur kreu sulmin. Zbulimi u bë i njohur si “teoria e një plumbi të vetëm” ose “teoria e plumbave magjikë”.

Momenti pas vrasjes së John F Kennedy

Komisioni u mbështet pjesërisht në faktin se një plumb ishte gjetur më vonë në spital. Në atë kohë, askush nuk e dinte se nga kishte ardhur. Por komiteti arriti në përfundimin se plumbi ishte hequr ndërsa mjekët vraponin për të trajtuar zotin Connally.

Disa skeptikë të raportit zyrtar janë fiksuar prej kohësh tek plumbi i vetëm, duke e patur të vështirë të besojnë se ai mund të ketë shkaktuar aq shumë lëndime dy personave.

Rrëfimi i Landis ka rënë si një bombë jo vetëm sepse ofron një dëshmi të re të dorës së parë, por sepse, në disa pikëpamje, e ndërlikon teorinë e plumbit të vetëm.

Në ditën e vrasjes, Landis, në atë kohë 28 vjeç ishte vetëm disa metra larg Presidentit Kennedy dhe ishte dëshmitar i goditjes së tmerrshme në kokë.

Presidenti dhe Zonja e parë në Dallas pak para atentatit

Në një intervistë me New York Times, Landis tha se pasi autokolona mbërriti në spital, ai vuri re një plumb të rënë në makinën e Kenedit, pas vendit ku presidenti ishte ulur.

E mori dhe e futi në xhep. Menjëherë pas kësaj, sipas kujtimeve të tij, ai ishte në një dhomë urgjence me Presidentin Kennedy, ku tha se e vendosi atë ku ndodhej presidenti në mënyrë që provat të ishin me trupin.

“Nuk ishte askush atje për të parë skenën dhe kjo ishte një shqetësim i madh për mua”, tha zoti Landis për Times.

“E gjitha kjo po ndodhte kaq shpejt. Dhe unë thjesht kisha frikë se…ishte një pjesë e provës, që e kuptova menjëherë”, vazhdoi ai. “Shumë e rëndësishme. Dhe nuk doja që ajo të zhdukej apo të humbiste.”

ZLandis me sa duket nuk doli kurrë me këto prova dhe Komisioni Ëarren nuk e intervistoi kurrë. Ai kurrë nuk e ka shkruar atë në asnjë raport zyrtar.

Një polic i Dallasit mban në dorë pushkën e përdorur për të vrarë presidentin John F Kennedy

“Ai vuante nga PTSD, çrregullimi i stresit post-traumatik”, tha Robenalt për BBC.

“Ai e harroi plumbin”, tha Robenalt, i cili kaloi kohë të konsiderueshme duke intervistuar Landis për kujtimet e tij dhe së fundmi shkroi një pjesë tek Vanity Fair.

“Ai ishte i zhytur plotësisht në gjërat e mëdha që po ndodhnin.”

Për vite të tëra, ai shmangu leximin për atentatin ose teoritë e konspiracionit që ai ndezi, derisa vendosi se ishte gati t’i tregonte botës historinë e tij.

Presidenti dhe Zonja e parë gjatë vizitës në Dallas

Plumbi misterioz

Ata që e kanë lexuar rrëfimin e Landis kanë nxjerrë përfundime të ndryshme prej tij  dhe historia ngre po aq pyetje sa mund t’i përgjigjet.

Robenalt i tha BBC-së se ai beson se kjo llogari minon teorinë e “plumbit të vetëm”. Landis tani beson se plumbi që kishte gjetur në makinë ishte ai që u shfaq tek zoti Connally. Ai beson se plumbi ishte futur cekët në shpinën e Kenedit dhe kishte rënë në makinë.

Nëse ai ka të drejtë, tha Robenalt, Connelly dhe Kennedy mund të mos jenë goditur nga i njëjti plumb. Ai madje beson se kjo mund të rihapë skepticizmin nëse Oswald ka vepruar i vetëm.

Nëse nuk do të kishte qenë një plumb që shkaktoi lëndime të dy burrave, pyet Robenalt në artikullin e tij të gjerë të Vanity Fair, a mund t’i kishte qëlluar Oswald dy të shtëna në mënyrë kaq të shpejtë me pushkën që përdori?

Megjithatë, Landis ka skeptikë shumë seriozë, duke përfshirë një koleg i cili ishte gjithashtu pjesëmarrës  atë ditë. Clint Hill, agjenti i cili u hodh në pjesën e pasme të makinës së Kenedit për të mbrojtur presidentin, nuk i beson llogarisë së Landis.

“Nëse ai kontrolloi të gjitha provat, deklaratat, gjërat që kanë ndodhur, ato nuk përputhen”, tha Hill për NBC News. “Nuk ka kuptim për mua që ai është përpjekur ta vendosë atë tek presidenti.”

Për Gerald Posner, një gazetar investigativ dhe autor i “Rastit të Mbyllur: Lee Harvey Osëald dhe vrasja e JFK,” historia e Landis në fakt mbështet teorinë e “plumbit të vetëm”.

Posner tha se “rrëfimi i tij duhet të merret seriozisht”, por gjithashtu kishte dyshime për sigurinë e kujtimeve të Landis pasi kishin kaluar gati gjashtë dekada.

Lee Harvey Oswald ishte veteran i marinës amerikane, vrau John F. Kennedy

Për shembull, Posner tregoi intervistat nga njerëzit brenda dhomës së urgjencës ku ishte Kennedy në spitalin Parkland. “Askush nuk e përmend praninë e Landis atje”, tha ai.

Dhe fakti që Landis nuk doli kurrë, ngre pyetje në lidhje me sjelljen e tij atë ditë, tha zoti Posner.

“Duke thënë kështu, ai mund të thoshte gjëra që janë të gabuara, por fakti themelor që, ‘pashë një plumb, e kapa, e futa në xhep dhe e lashë në spital para se të largohesha’ kjo është e vërtetë ose jo”, tha zoti Posner.

Nëse  Landis hap apo jo një mister të ri apo thjesht konfirmon faktin ekzistues, është pothuajse e padobishme.

Kjo është vrasja e Kenedit, në fund të fundit, dhe zbulimi i tij do të sigurojë vite të vazhdueshme debati dhe zbërthimi të një prej traumave më të mëdha kombëtare të Amerikës.

“Është një rast që nuk do të mbyllet kurrë, për shumicën e njerëzve”, tha Posner.