Biden dhe Zelensky takohen në Shtëpinë e Bardhë

1 min read


Presidenti amerikan, Joe Biden sapo ka mirëpritur presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Shtëpinë e Bardhë në Uashington DC, me liderin ukrainas të vendosur për bisedime të mëtejshme pas një dite të ngarkuar me takime të vështira.

Presidenti ukrainas ka vizituar tashmë Pentagonin dhe Kapitol Hill për takime me zyrtarë të lartë ushtarakë dhe senatorë më parë.

Dhe Biden dhe zonja e parë Jill Biden mirëpritën presidentin Zelensky dhe gruan e tij Olena Zelenska, me dy liderët botërorë që shtrënguan duart dhe më pas pozuan për foto.

Zelensky u dëgjua duke thënë se vizita ishte “shumë e rëndësishme” kur ai hyri në Shtëpinë e Bardhë.

Biden pritet së shpejti të përshkruajë paketën më të fundit ushtarake që vendi i tij do t’i ofrojë Ukrainës – e cila do të përfshijë më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore, por përjashton ATACMS.

Leave a Reply

Your email address will not be published.