Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë më shumë nga vendi.

“Operacioni special ushtarak do të vazhdojë deri në shkatërrimin e plotë të regjimit nazist në Kiev”, tha ish-presidenti rus, i cili tani shërben si nënkryetar i Këshillit të Sigurisë, shkruan Sky News.

“Fitorja do të jetë e jona. Dhe do të ketë më shumë rajone të reja brenda Rusisë”, theksoi ai.

Medvedev ka qenë prej kohësh aleat i Vladimir Putinit dhe është i vetmi person tjetër që mban postin e presidentit këtë shekull, kohë gjatë së cilës Putin ishte kryeministër.