Zjarr në kompleksin e policisë në Egjipt, lëndohen 38 persona

1 min read


Të paktën 38 persona janë lënduar si pasojë e një zjarri të madh në një kompleks policie në Egjipt. Zjarrfikësit arritën të ndalin flakët në objekt, ndërsa spitalet lokale janë vënë në gatishmëri.

Numri i të lënduarve mund të jetë më i madh se 38, raporton BBC.

Në mënyrë që të kuptohen shkaqet e zjarrit është urdhëruar një hetim i ngjarjes.

Ministria e Shëndetësisë e Egjiptit ka dërguar 50 ambulanca dhe dy avionë ushtarakë në ndërtesë, me të paktën 24 persona që po trajtohen për asfiksi dhe dy djegie.

Zjarret vdekjeprurëse nuk janë të rralla në Egjipt për shkak të kodeve të zjarrit që zbatohen rrallë dhe kohëve të ngadalta të reagimit emergjent.

Në gusht të vitit të kaluar, një zjarr i shkaktuar nga një qark i shkurtër vrau 41 persona në një kishë në Kajro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.