Pentagoni: SHBA do të dërgojë municion në Izrael, do të forcojë forcat në rajon

Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë municion dhe pajisje për Izraelin dhe do të forcojnë forcat amerikane në Lindjen e Mesme në përgjigje të sulmeve të grupit militant palestinez Hamas, tha sot Pentagoni.

“Qeveria amerikane do t’i sigurojë forcat e mbrojtjes izraelite shpejt pajisje dhe burime shtesë, duke përfshirë municione”, tha në një deklaratë sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin.

Shefi i mbrojtjes amerikane tha gjithashtu se ai kishte drejtuar USS Gerald R. Ford, një aeroplanmbajtëse, dhe anijet luftarake shoqëruese të tij në Mesdheun lindor dhe se Uashingtoni po shton skuadriljet luftarake në rajon.