Pallati Mbretëror po kërkon “Hirushen”, kush është vajza që la këpucën në ditëlindjen e Princit të Danimarkës

E diela e 15 tetorit ishte një ditë e madhe për anëtarët e familjes mbretërore daneze, pasi që Princi i Danimarkës Christian, djali i madh i Princit të Kurorës Frederik dhe Princeshës Maria, mbushi 18 vjeç.

Prindërit dhe gjyshja e tij, Mbretëresha Margrethe, shtruan një darkë gala për nder të trashëgimtarit të fronit në Pallatin e Danimarkës, me shumë të ftuar mbretërorë.

Ndër të ftuarit ishin Paul, Marie Sandal dhe Anna Maria si dhe Princesha e Kurorës Amalia nga Holanda, Princesha Elizabeth e Belgjikës, Princesha e Norvegjisë dhe Princesha e Suedisë.

Pas përfundimit të darkës pati një koncert. Mes gjithë kësaj atmosfere festive një vajzë la këpucën e saj në Pallat me familjen mbretërore daneze duke u përpjekur për ta gjetur atë përmes rrjeteve sociale.

Ata publikuan takën stiletto në Instagram dhe shkruan në mbishkrim:

“A është Hirushja ajo që harroi këpucën mbrëmë? Kur të ftuarit në darkën gala të Mbretëreshës dje shkuan në shtëpi, kjo këpucë stiletto e vetme u la në Kështjellën Christiansborg. Pronarja është e mirëpritur të na kontaktojë për ta kthyer atë.”