Biden kthehet nga Izraeli, premton më shumë ndihmë për Gazën dhe Ukrainën

Presidenti Joe Biden u kthye në SHBA herët në mëngjes të enjten pas një vizite të shkurtër por intensive në Izrael, ku u takua me kryeministrin Benjamin Netanyahu dhe zyrtarë të tjerë për të diskutuar konfliktin e vazhdueshëm me Hamasin dhe krizën humanitare në Gaza.

Biden u tha gazetarëve në bordin e Air Force One se ai ishte i kënaqur me udhëtimin dhe përmbushi një objektiv kryesor: zhbllokimin e ndihmës humanitare për Gazën e rrethuar, e cila ka qenë nën bombardimet e rënda izraelite që nga sulmet e tmerrshme terroriste të Hamasit më 7 tetor.

Presidenti tha se ai kishte siguruar marrëveshjen e Izraelit për të lejuar kalimin e ndihmës humanitare nga Egjipti në Gaza, ku më shumë se 200 njerëz janë vrarë dhe mijëra të plagosur në dy javët e fundit. Ai tha gjithashtu se i kishte kërkuar Netanyahut të de-përshkallëzojë situatën dhe të shmangë viktima të mëtejshme civile.

Megjithatë, Netanyahu konfirmoi se Izraeli nuk do të lejojë furnizime në Gaza nga territori i tij derisa Hamasi të lirojë të gjithë pengjet, duke përfshirë dy civilë izraelitë dhe eshtrat e dy ushtarëve. Ai tha gjithashtu se Izraeli do të vazhdojë të mbrohet nga raketat dhe tunelet e Hamasit derisa të arrijë qëllimet e tij të sigurisë.

SHBA njoftoi gjithashtu 100 milionë dollarë ndihmë humanitare për popullin e Gazës dhe Bregut Perëndimor “nëpërmjet partnerëve të besuar, përfshirë agjencitë e OKB-së dhe OJQ-të ndërkombëtare.” Ndihma do të mbështesë nevojat emergjente për ushqim, ujë, strehim, kujdes shëndetësor dhe arsim. si përpjekje për të parandaluar përhapjen e Covid-19.

Sipas dy zyrtarëve të administratës, Biden është planifikuar të mbajë një fjalim në kohën e duhur të enjten në mbrëmje, ku ai planifikon të argumentojë se SHBA duhet të vazhdojë financimin e luftërave në Izrael dhe Ukrainë.

Presidenti do të argumentojë se SHBA-ja ka një interes jetik për të mbështetur aleatët dhe partnerët e saj përballë agresionit nga Hamasi i mbështetur nga Irani dhe separatistët e mbështetur nga Rusia. Ai do të theksojë gjithashtu rëndësinë e demokracisë dhe të drejtave të njeriut në të dy rajonet.

Zyrtarët thanë se Biden do t’i kërkojë Kongresit të miratojë një ndihmë ushtarake shtesë prej 1 miliard dollarësh për Izraelin, i cili tashmë është marrësi më i madh i ndihmës së huaj nga SHBA. Ai gjithashtu do të kërkojë 500 milionë dollarë të tjera ndihmë për sigurinë për Ukrainën, e cila po përballet me tensione të reja me Rusinë për kufirin e saj lindor.

Zyrtarët thanë se Biden do të pranojë sfidat dhe kostot e këtyre luftërave, por ai do të këmbëngulë se ato janë të nevojshme për sigurinë kombëtare të SHBA-së dhe stabilitetin global. Ai gjithashtu do të bëjë thirrje për vlerat dhe dhembshurinë e popullit amerikan për vuajtjet e civilëve të pafajshëm në të dy konfliktet. /politiko.mk