Disa kuriozitete befasuese për shkretëtirën e Saharasë

Sahara është një shkretëtirë unike në botë, si për nga madhësia e saj, ashtu edhe për ekosistemin që është krijuar në të. Këtu ju tregojmë 15 kuriozitete rreth tij të renditura nga më së paku tek më befasuesja. Sa larg mund të shkojë ajri i Saharasë?

Më i madhi në botë

Çfarë racionesh ushqimore hanë ushtarët nga e gjithë bota?

Sahara nuk është vetëm ndonjë shkretëtirë, pasi ajo ka një shtrirje të 9.065.253 kilometra katrorë, gjë që e bën atë më të madh në botë. Sidoqoftë, ka njerëz që mendojnë se është pak më i vogël, pasi e gabojnë atë me një nga pjesët më të famshme të saj: Sahara Perëndimore.

Në hartën vijuese politike mund të shihni vendet që kanë një pjesë të sipërfaqes së kësaj shkretëtire. Janë ato që janë me ngjyra:

Një peizazh me dëborë

Edhe pse është një fenomen i çuditshëm dhe i pazakontë, ndonjëherë bie borë në këtë shkretëtirë. Kjo ka ndodhur në dunat e Ain Sefra, një qytet në Algjeri. Dy herët e fundit kanë qenë në 1979 dhe 2016.

Ky fenomen ndodh falë temperaturave të ulëta që arrihen gjatë natës (rreth 0 gradë). Rezultati është një peizazh i pabesueshëm shkretëtirë me dëborë që mund ta shohim në këtë video:

Nepërkë me brirë në shkretëtirë

Fauna e Saharasë është mjaft e mahnitshme. Një nga kafshët më të shquara është nepërka me brirë në shkretëtirë. Ky gjarpër karakterizohet nga brirët e vegjël në kokë.

Për shkak të ngjyrës së tij, ajo fshihet lehtësisht në rërë për të mbrojtur veten nga grabitqarët ose për të mbajtur nën vëzhgim viktimat e mundshme. Përmes dhëmbëve të tij është i aftë të injektojë një të rrezikshëm veneno.

Gjarpri i rrezikshëm i Saharasë

Oaza e parajsës

Jo gjithçka është rërë në shkretëtirën e Saharasë. Për fat të mirë, ne gjithashtu mund të gjejmë oaze të bukura që janë formuar falë ujëmbajtësve nëntokësorë në zonë. Disa nga më të spikaturit janë oazet Awbari, Bajariya dhe Gardaya.

Shkretëtira e bardhë e Egjiptit

Edhe pse duket si dëborë apo akull, kjo pjesë e Saharasë e njohur si Shkretëtira e bardhë Farafra Ia detyrohet ngjyrës së tij gurëve gëlqerorë. Era i ka gërryer dhe i ka dhënë formë, duke dhënë forma të çuditshme.

Legjenda e Merzouga

Erg Chebbi është një zonë e madhe e dunave në Marok. Këtu zakonisht tregohet një popullor legjendë. Ajo shpjegon se, vite më parë, banorët e Merzouga po bënin një aheng kur një grua dhe fëmijët e saj kërkuan ndihmë.

Duke i injoruar ata, ata vdiqën. Si pasojë, një stuhi e madhe rëre mbuloi qytetin përgjithmonë. Për këtë arsye, thuhet se në mesditë mund të dëgjoni britma midis dunave.

Një flamur luftarak

Republika Demokratike Arabe e Sahrawi, e njohur gjithashtu si Sahara Perëndimore, është një zonë që njihet vetëm si shtet nga disa vende. Më parë ishte Sahara Spanjolle, por më vonë u bë zotërimi i Marokut dhe Mauritanisë.