Sulmet ajrore izraelite në Gaza, kanë vrarë 320 palestinezë

1 min read

Ushtria izraelite përshkallëzoi ofensivën e saj kundër Rripit të Gazës mbrëmejn e kaluar, duke nisur qindra sulme ajrore që synonin infrastrukturën dhe udhëheqjen e grupeve militante palestineze Hamas dhe Xhihadit Islamik.

Sipas Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF), sulmet ajrore goditën 320 “objektiva terroriste” në Gaza, duke përfshirë tunele të përdorura nga militantët për të lëvizur armët dhe luftëtarët, dhe “dhjetëra qendra komanduese operacionale” ku grupet planifikonin dhe koordinonin sulmet e tyre në Izraeli.

IDF tha gjithashtu se shkatërroi “komponimet ushtarake” dhe “pikat e vëzhgimit” të përdorura nga militantët, si dhe “dhjetëra predha mortajash dhe poste lëshimi raketash antitank” që përbënin një kërcënim për forcat izraelite pranë kufirit të Gazës.

IDF shpërndau video termografike nga avioni i saj që tregonte ndikimin e sulmeve në ndërtesat në Gaza, disa prej të cilave dyshohet se u përdorën nga Hamasi dhe Xhihadi Islamik për të fshehur operativët e tyre.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza tha se të paktën 42 njerëz u vranë dhe më shumë se 200 u plagosën në sulmet e natës, duke e çuar numrin e të vdekurve që nga fillimi i armiqësive javën e kaluar në mbi 200, përfshirë 59 fëmijë.

Ministria tha gjithashtu se shumë njerëz ishin ende të bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të shembura dhe se punonjësit e shpëtimit po përpiqeshin t’i arrinin ata për shkak të sulmeve ajrore të vazhdueshme. (politiko.mk)

Leave a Reply

Your email address will not be published.