Glenn Beck paralajmëron për Luftën e Tretë Botërore ndërsa Kina, SHBA dhe Irani përshkallëzojnë tensionet në Lindjen e Mesme

2 mins read

Situata në Lindjen e Mesme po bëhet më e paqëndrueshme pasi Kina, SHBA dhe Irani po rrisin praninë dhe veprimet e tyre ushtarake në rajon. Izraeli po përballet me sulme me raketa nga Hamasi, një grup militant që kontrollon Rripin e Gazës dhe po përgatitet për një pushtim të mundshëm tokësor për t’i ndaluar ata. Ndërkohë, administrata Biden thuhet se po përpiqet të vonojë ofensivën e Izraelit në mënyrë që të negociojë lirimin e më shumë pengjeve të mbajtura nga Irani. Megjithatë, disa kritikë, si komentatori konservator Glenn Beck, janë skeptikë ndaj motiveve të SHBA-së dhe i akuzojnë ata se luajnë një lojë për të minuar sigurinë dhe sovranitetin e Izraelit.

Beck, i cili drejton një emision të njohur radiofonik dhe një rrjet televiziv të quajtur The Blaze, shprehu pikëpamjet e tij për programin e tij të mërkurën. Ai tha se ai beson se SHBA po përdor situatën e pengjeve si një justifikim për të parandaluar Izraelin të godasë objektet bërthamore të Iranit, të cilat ai pretendon se janë afër prodhimit të një arme të shkatërrimit në masë. Ai tha gjithashtu se ai mendon se SHBA-ja është në anën e Iranit dhe aleatëve të tij, si Kina dhe Rusia, kundër Izraelit dhe aleatëve të tij, si Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Beck paralajmëroi se nëse konflikti përshkallëzohet më tej, ai mund të shkaktojë një luftë globale që do të përfshinte fuqitë e mëdha dhe do të kishte pasoja shkatërruese. Ai tha se është i shqetësuar se shumë vende perëndimore, veçanërisht në Evropë, do të kthehen kundër Izraelit, sepse kanë frikë nga kërcënimi islamik brenda kufijve të tyre. Ai tha se këto vende janë infiltruar nga myslimanë radikalë që duan të imponojnë ligjin e Sheriatit dhe të përmbysin demokracinë. Ai tha se këta muslimanë janë të ndryshëm nga myslimanët e reformuar që nuk ndjekin interpretimin e mirëfilltë të Kuranit dhe që do të persekutoheshin nga islamistët.

Beck kritikoi gjithashtu mediat se ishin të njëanshme kundër Izraelit dhe se nuk e quanin Hamasin një grup terrorist. Ai përmendi shembullin e BBC-së, e cila ka një politikë për të mos përdorur termin “terrorist” për të përshkruar asnjë organizatë apo individ. Ai tha se kjo politikë po nxit më shumë ndjenja anti-izraelite dhe antisemitizëm në publik. Ai tha se mediat duhet të raportojnë faktet dhe të dënojnë Hamasin për sulmet e tij ndaj civilëve.

Beck u kërkoi dëgjuesve të tij të mbështesin Izraelin dhe të luten për paqen në Lindjen e Mesme. Ai tha se Izraeli është demokracia e vetme në rajon dhe një aleat jetik i SHBA-së. Ai tha se shpreson që Izraeli të jetë në gjendje të mbrohet dhe të ndalojë Iranin të marrë një armë bërthamore. (politiko.mk)

Leave a Reply

Your email address will not be published.