Serwer: Serbia ka ambicie për të krijuar një “botë serbe”, një kopje të zbehtë të “botës ruse” të Putinit

1 min read

Daniel Serwer, profesor në Universitetin John Hopkins dhe ekspert për çështjet e Ballkanit, ka shkruar një artikull në Peacefare, ku thotë se Serbia vazhdon të kërcënojë Kosovën me dhunë, dhe se po rikujton planet e rrezikshme për të destabilizuar Kosovën dhe rajonin.

Serwer iu referua komplotit të dështuar serb për të vrarë kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe për të sulmuar shtëpinë e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Ai theksoi se Serbia përgëzoi paraushtarakët e përfshirë në komplot dhe shpalli ditë zie për tre terroristët e vrarë.

Profesori amerikan theksoi se Serbia po përdor grafite dhe media për të promovuar nacionalizmin dhe urrejtjen ndaj Kosovës dhe shqiptarëve. Ai përmendi shembuj të grafiteve që promovojnë idenë se forcat serbe do të kthehen në Kosovë, si dhe gjuhën e urrejtjes së përdorur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, dhe mediat që ai kontrollon.

Serwer ka paralajmëruar se Serbia ka ambicie për të krijuar një “botë serbe”, një kopje e zbehtë e “botës ruse” të Putinit, e cila përfshin edhe Ukrainën. Ai shtoi se Serbia ka shtuar në mënyrë dramatike stërvitjet e saj ushtarake me Rusinë dhe po ushtron presion mbi serbët në veri të Kosovës që të mos bashkëpunojnë me Prishtinën.

Profesori amerikan ka bërë thirrje për reagim ndërkombëtar ndaj veprimeve agresive të Serbisë. Ai ka kërkuar që Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian të mbrojnë sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës, si dhe të inkurajojnë dialogun dhe pajtimin mes dy vendeve. (politiko.mk)

Leave a Reply

Your email address will not be published.