Biden vë në pikëpyetje numrin e të 6500 të vdekurve palestinezë në Gaza, përballet me reagime të ashpëra

1 min read

Presidenti amerikan Joe Biden ka shprehur dyshime për saktësinë e numrit të të vdekurve të raportuar nga zyrtarët palestinezë në Rripin e Gazës, ku sulmet ajrore izraelite kanë shënjestruar militantët e Hamasit që nga 7 tetori.

Biden tha të mërkurën se ai “nuk ka besim në numrin që palestinezët po përdorin” për viktimat në enklavën e drejtuar nga Hamasi, për të cilat ata pretendojnë se kanë arritur në më shumë se 6,500 njerëz, duke përfshirë 2,700 fëmijë.

“Nuk e besoj se palestinezët po thonë të vërtetën se sa njerëz janë vrarë”, tha Biden në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministrin australian Anthony Albanese. “Jam i sigurt se të pafajshmit janë vrarë dhe ky është çmimi i zhvillimit të një lufte.”

Biden tha se Izraeli duhet të jetë “shumë i kujdesshëm” për të minimizuar viktimat civile, por nuk shpjegoi pse dyshonte në shifrat palestineze.

Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), një grup mysliman për të drejtat civile dhe avokues me seli në Uashington, dënoi deklaratat e Biden si “çhumanizuese” dhe i bëri thirrje atij të kërkonte falje.

“Gazetarët kanë konfirmuar numrin e lartë të viktimave dhe video të panumërta që dalin nga Gaza çdo ditë tregojnë trupa të grimcuar të grave dhe fëmijëve palestinezë”, tha në një deklaratë drejtori ekzekutiv Nihad Awad.

Forca ajrore izraelite tha se ka hedhur rreth 6,000 bomba në Gaza që nga e shtuna, duke synuar vendet terroriste të Hamasit, i cili kontrollon enklavën bregdetare. Ata thanë se po i përgjigjen një sulmi vdekjeprurës nga Hamasi më 7 tetor që vrau më shumë se 1,400 izraelitë.

Kombet e Bashkuara thanë se u është thënë nga ushtria izraelite se rreth 1.1 milionë palestinezë në Gaza duhet të zhvendosen në jug të enklavës brenda 24 orëve të ardhshme, një kërkesë që ajo e konsideron të pamundur “pa pasoja shkatërruese humanitare”, si dhe bëri apel që çdo urdhër i tillë të anulohej. (poltiko.mk)

Leave a Reply

Your email address will not be published.