Izraeli shakton frikë për një tjetër eksod palestinez në të gjithë Lindjen e Mesme

1 min read

Izraeli është zotuar të intensifikojë bombardimet e tij ajrore të Rripit të Gazës të rrethuar dhe ta zgjerojë atë në një operacion shumëplanësh, pasi thotë se synon të zhdukë Hamasin, i cili është cilësuar nga Izraeli, Bashkimi Evropian dhe SHBA si organizatë terrorist.

Përshkallëzimi i dhunës ka shkaktuar një krizë humanitare në Gaza, ku rreth 2 milionë njerëz jetojnë nën një bllokadë 14-vjeçare izraelite. OKB tha se më shumë se 40,000 njerëz janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre dhe janë strehuar në shkolla dhe xhami. Ai gjithashtu paralajmëroi për një mungesë të madhe të ushqimit, ujit, karburantit dhe ilaçeve.

Pavarësisht rritjes së numrit të viktimave civile dhe përkeqësimit të shpejtë të situatës humanitare, Izraeli ka refuzuar thirrjet për një armëpushim dhe ka thënë se do të vazhdojë operacionin e tij derisa të arrijë qëllimet e tij.

Dhe me mijëra sulme ndëshkuese të Izraelit, po rritet frika e përsëritjes së historisë për dëbimet masive që pasuan luftën arabo-izraelite të vitit 1948.

Ndërsa Izraeli nuk ka thënë se synon të dëbojë banorët e Gazës në Egjipt ose gjetkë, frika për perspektiva të tilla u ngrit pasi Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) u kërkuan banorëve të Gazës të evakuojnë veriun e rripit dhe të lëvizin drejt jugut, ndërsa operacioni i tyre ushtarak vazhdonte, si dhe pasi SHBA Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se SHBA ishte në bisedime me Egjiptin dhe Izraelin për të krijuar një korridor humanitar në Gadishullin Sinai të Egjiptit për amerikanët dhe civilët e tjerë që ikin nga Gaza.

Perspektiva që qindra mijëra palestinezë të tjerë të zhvendosen me forcë në vendet fqinje, apo edhe më larg, po dënohet në të gjithë botën arabe. (politiko.mk)

Leave a Reply

Your email address will not be published.