7 fruta dhe perime dimërore që duhet të keni në kuzhinë!

Zgjedhja e frutave dhe perimeve të stinës është zgjidhja më e mirë që mund të bëni për dietën tuaj. Janë të freskëta, të shijshme dhe zakonisht, më ekonomike se ato që rriten jashtë sezonit. Shtatë frutat dhe perimet e mëposhtme gjenden kryesisht në muajt e dimrit dhe shkojnë mirë me shumë receta.

Shumë njerëz e lidhin vitaminën C me fruta si portokallet, por edhe lulelakra ka shumë. Së fundmi, ne e shohim shumë edhe në recetat vegane duke vepruar si “mish” pasi është shumë e shijshme kur piqet në skarë dhe mund ta gatuani në shumë mënyra.

Panxhari

Këto perime me rrënjë janë shumë të shijshme dhe mund të përfshihen në shumë receta. Kanë ngjyrën e rubinit dhe janë plot me lëndë ushqyese si: kalium, vitamina B dhe magnez. Janë perfekte për sallata dhe gjithçka që duhet të bëni është t’i prisni në copa dhe të shtoni vaj ulliri dhe uthull balsamike. Gjithashtu, panxhari është një shtesë e shkëlqyer për një smoothie perimesh.

Lakrat e Brukselit

Lakrat e Brukselit janë kushërinjtë e largët të brokolit dhe i ngjajnë lakrave të vogla. Por mos lejoni që madhësia e tyre t’ju mashtrojë. Perimet janë një pasuri e natyrës pasi kanë shumë lëndë ushqyese. Një mënyrë e këndshme për t’i ngrënë ato është si meze e lehtë. Pasi i pastroni, shtoni pak vaj avokadoje, kripë dhe i vendosni në letër pjekjeje që nuk ngjit. Vendosini në një furrë të parangrohur për 20-25 minuta dhe do të keni një rostiçeri të shijshme dhe ushqyese.

Kale

Kale ka hyrë në jetën tonë vetëm pak vite më parë. Është hyjnizuar për vetitë e saj dhe është një perime me gjethe shumë ushqyese. Lakra jeshile mund të përfshihet në një smoothie perimesh ose të jetë pjesë e një sallate jeshile.
Perime të tjera të stinës janë: selino, karrota, qepa, lakra, brokoli, angjinarja, spinaqi, chard zviceran dhe kungulli.

 

Frutat

Agrumet

Nëse i pëlqeni portokallet, sanguina, grejpfruti dhe mandarina, tani është sezoni. Agrumet janë një nga frutat e preferuar të dimrit dhe janë “kameleonë” të vegjël pasi mund të përdoren në receta të shijshme dhe të ëmbla. Kanë shumë vitamina dhe janë një bazë e preferuar për smoothie frutash.

Kumkuat

Shegë

Shegët janë një frut shumë festiv, por i gjeni gjatë gjithë dimrit. Arsyeja e vetme që mund të dekurajojë dikë që të shijojë farat e tyre të ëmbla është procesi i heqjes së tyre. Por nëse e prisni shegën në copa të vogla, ato mund të hiqen shumë shpejt. Ashtu si agrumet, shega është e përshtatshme për sallata, receta të shijshme dhe të ëmbla. Përveç kësaj, farat e saj mund t’i shtohen drithërave, tërshërës ose një tas me fruta ushqyese që keni përgatitur.
Fruta të tjera të stinës janë: Molla, dardha, kivi.