18 të vdekur në sulmet e armatosura në Sudan

Të paktën tetëmbëdhjetë persona, duke përfshirë tetë anëtarë të forcave të sigurisë, u vranë dje në sulme të armatosura në Sudanin Jugor perëndimor, tha guvernatori i përkohshëm i shtetit.

“Tetë ishin ushtarakë dhe dhjetë civilë. Në mëngjes in e djeshëm persona të armatosur sulmuan stacionin e policisë”, tha guvernatori.

Viktimat e civilëve përfshinin “fëmijë, gra, të moshuar” të cilët ishin “të djegur, të paaftë për të shpëtuar”, ndërsa më shumë se 2,000 njerëz u zhvendosën.

Sipas guvernatorit, të armatosurit nga shteti fqinj Warrap dogjën një treg, shtëpi dhe një stacion policie për një mosmarrëveshje për pronësinë e tokës. Situata “tani është nën kontroll”, siguruan autoritetet.

Të mërkurën e kaluar, të paktën 39 persona u vranë dhe 53 të tjerë u plagosën, gjatë përleshjeve midis dy grupeve në shtetet fqinje në pjesën qendrore të vendit. Dhe, nga fundi i janarit deri në fillim të shkurtit, rreth 73 dhe 150 njerëz u vranë në sulme dhe përleshje me motive etnike midis fiseve Ngok dhe Twik të grupit etnik Dinka – më i populluari i vendit – në Abyei, një rajon kufitar i pretenduar nga Sudani i Jugut dhe sudanin.

Përleshjet vdekjeprurëse janë të zakonshme në Abyei, statusi i të cilit është pezull që kur Sudani i Jugut fitoi pavarësinë në 2011, ai mbetet nën mbrojtjen e paqeruajtësve të OKB-së.

Konfliktet etnike dhe fisnore po minojnë stabilitetin e shtetit më të ri në botë. Pas pavarësisë, Sudani i Jugut u zhyt në luftë civile midis forcave – armiqve të betuar – Rik Macar dhe Salva Kiir. Konflikti mori gati 400,000 jetë dhe zhvendosi miliona midis 2013 dhe 2018.

Një marrëveshje paqeje e nënshkruar në 2018 parashikonte ndarjen e pushtetit dhe formimin e një qeverie të unitetit kombëtar, me Kiir si president dhe z. Makar në atë të zëvendëspresidentit.

Por marrëveshja në masë të madhe mbetet e pazbatueshme, për shkak të mosmarrëveshjeve të shpeshta mes tyre. Vendi mbetet i zhytur në dhunë, paqëndrueshmëri dhe varfëri, pavarësisht nga pasuria e tij e madhe e naftës.

Brenda vitit pritet të mbahen zgjedhjet për përzgjedhjen e figurës që do të pasojë qeverinë e bashkimit kombëtar.