Berjani: Vetëm Maqedonia e Veriut i ka çmimet më të lira të derivateve të naftës

1 min read


berjani:-vetem-maqedonia-e-veriut-i-ka-cmimet-me-te-lira-te-derivateve-te-naftes

Por me ish-kreun e MTI-së nuk pajtohet kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani. Sipas tij, rritja e çmimit të derivateve të naftës po ndodhë për shkak të reduktimit të prodhimit.

Ai në një prononcim për Front Online thotë se Kosova i ka çmimet më të lira, pas Maqedonisë Veriore.

“Pse janë çmimet në këtë kohë më të larta, ka reduktim të prodhimit. Kur kemi reduktim të prodhimit kërkesat janë të mëdha në tregjet ndërkombëtare dhe kemi rritje të çmimit. Qytetarët tanë janë duke u shërbyer me çmimet më të lira në regjion, përveç Maqedonisë Veriore e cila e ka akcizën më të ulët për 22 cent, ndërsa benzinën e kanë si ne”, u shpreh ai për Front Online.

Më 28 korrik, Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT) vendosi caktimin e çmimit tavan dhe masave të tjera mbrojtëse për produktet e naftës.

Sipas këtij vendimi, marzha maksimale e lejuar e shitjes me shumicë është 2 centë për litër, ndërkaq tavani i lejuar për shitjen me pakicë është 12 centë për litër.

Vendimi do të jetë në fuqi për një muaj./Front Online/

Leave a Reply

Your email address will not be published.