Kjo është lista e gjatë e njerëzve që u ngritën kundër Putinit dhe e paguan me vdekje – Ora Info

A është Yevgeny Prigozhin viktima e fundit e Vladimir Putin? Nëse pyetni kundërshtarët e regjimit të presidentit rus, përgjigja për këtë pyetje është e qartë – po. Kremlini, si zakonisht, hesht. Megjithatë, lista e atyre që kundërshtuan politikat e Vladimir Putin dhe vdiqën shumë shpejt më pas, shpesh në rrethana të çuditshme, po bëhet më e gjatë.

Një grup jo shumë i vogël njerëzish vdiqën në rrethana misterioze pasi kritikuan publikisht diktatorin rus. Thirrja e zemërimit të presidentit rus Vladimir Putin është dëshmuar të jetë një biznes i rrezikshëm gjatë viteve.

Alexander Litvinenko

Ky ish-spiun rus u helmua nga agjentët e inteligjencës me një filxhan çaj me polonium-210 vdekjeprurës në hotelin Millennium të Londrës në vitin 2006.

Litvinenko iku nga Moska në Britani në vitin 2000 dhe u bë kritiku më i vendosur i Putinit, duke iu bashkuar MI6-së si ekspert i krimit të organizuar rus. Ndërsa ishte shtrirë duke vdekur pasi u helmua, ai punoi me detektivët e Scotland Yard për të gjurmuar substancën vdekjeprurëse në shërbimin sekret rus.

Ai pretendoi se Putini urdhëroi drejtpërdrejt vrasjen e tij – ish-oficerët e KGB-së Andrei Lugovoi dhe Dmitry Kovtun u emëruan si të dyshuar për vrasjen.

Në vitin 2021, Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut vendosi se Rusia ishte përgjegjëse për vrasjen e tij.

Boris Berezovski

Kritiku i hapur i Putinit, Boris Berezovsky, u gjet i vdekur me një shall të lidhur në qafë në banjën e vilës luksoze të ish-bashkëshortes së tij në Ascot në vitin 2013.

Oligarku rus 67-vjeçar iku në Britaninë e Madhe në vitin 2000 për të kërkuar azil politik pasi u kthye hapur kundër Putinit.

Policia tha në atë kohë se ai kreu vetëvrasje sepse nuk kishte shenja lufte, por familja e tij kishte frikë se ai ishte vrarë nga armiqtë në Rusi. Mjeku ligjor më vonë tha se ishte “e pamundur” të thuhej nëse ai ishte vrarë apo kishte kryer vetëvrasje.

Boris Nemtsov

Politikani i opozitës dhe kritiku i vendosur i Putinit, Boris Nemtsov, dyshohet se u ndoq nga një agjent i lidhur me skuadrën e vrasjeve politike.

Nemtsov u bë i famshëm në vitet 1990 dhe ishte zëvendëskryeministër i qeverisë së Boris Yeltsin. Pasi Putin mori pushtetin, Nemtsov u bë një luftëtar kundër korrupsionit.

Ai u vra vetëm disa metra larg Kremlinit në shkurt 2015, disa ditë përpara se të drejtonte një protestë kundër luftës kundër pushtimit të Krimesë nga Putin. Pesë çeçenë u arrestuan shpejt dhe u burgosën për vrasjen e tij. Hetimet e mëvonshme zbuluan se Nemtsov ishte ndjekur 13 herë para vrasjes së tij.

Mihail Lesin

Një ish-këshilltar i Putinit, Lesin, 57 vjeç, u gjykua se vdiq aksidentalisht pasi u rrëzua disa herë në një dhomë hoteli ndërsa ishte i dehur.

Vdekja e Lessin në Uashington në nëntor 2015 ishte e mbuluar me mister. Dokumentet e hetimit treguan se ai pësoi një frakturë të plotë të qafës “në ose afër kohës së vdekjes”.

Ai luajti një rol kyç në ngritjen e Putinit në pushtet dhe e bëri pasurinë e tij në vitet 1990 përmes një kompanie reklamuese televizive. Ai kaloi disa vite si “cari mediatik i Rusisë” dhe e solli televizionin kombëtar nën kontrollin e shtetit përpara se të themelonte Russia Today.

Denis Voronenkov

Ish-ligjvënësi rus iku në Ukrainë në vitin 2016 pasi foli hapur për Vladimir Putin dhe politikat e Kremlinit.

Ai u vra me tre ose katër plumba në kokë dhe qafë në një rrugë të frekuentuar në mars 2017, në një akt që presidenti i atëhershëm i Ukrainës e përshkroi si “terrorizëm shtetëror”.

Voronenkov (45) ishte anëtar i Partisë Komuniste të Rusisë dhe ishte i martuar me një këngëtare opere. Para vdekjes së tij, ai “mori kërcënime nga FSB” dhe u caktua një truprojë nga Shërbimi i Sigurimit të Ukrainës. Roja arriti të qëllonte vrasësin, i cili më pas vdiq në spital.

Voronenkov është vendosur në një listë të kërkuar ruse në lidhje me një mashtrim të pretenduar të pronës prej 4 milionë funtesh.

Vladislav Avajev

Avayev, një ish-zyrtar i Kremlinit dhe aleat i Putinit, ishte nënkryetar i Gazprombank të Rusisë.

Biznesmeni, 51 vjeç, u gjet i vdekur nga plagët me armë zjarri së bashku me gruan e tij ‘shtatzënë’ dhe vajzën adoleshente në apartamentin e tyre miliona paund në Moskë në prill të vitit të kaluar.

Ata thuhet se u gjetën nga vajza 26-vjeçare e z. Avayev pasi ajo nuk ishte në gjendje të kontaktonte me familjen.

Raportet sugjerojnë se Avayev vrau veten pasi qëlloi familjen e tij. Rreth 13 armë janë gjetur në banesën e familjes në katin e 14-të.

Oligarku 55-vjeçar thuhet se ka varur veten pasi dyshohet se ka prerë gruan dhe vajzën e tij adoleshente në shtëpinë e pushimit të familjes në Spanjë në prill 2022.

Policia spanjolle tha në atë kohë se Protosenja, një ish-drejtor i kompanisë ruse të gazit Novotek, vrau familjen e tij pasi pësoi një sulm zemërimi.

Djali i Protosenjës, Fedor, pretendoi se të tre ishin vrarë – nuk u gjet asnjë shënim vetëvrasjeje, nuk u gjetën gjurmë gishtash në armën e vrasjes dhe nuk kishte njolla gjaku në trupin e Protosenja.

Ai ishte nënkryetar i Novotek përpara se të tërhiqej me një pasuri prej 300 milionë funtesh.

Ravil Maganov

Presidenti i kompanisë ruse Lukoil, Maganov, vdiq pasi u rrëzua nga dritarja e një spitali në katin e gjashtë në Moskë shtatorin e kaluar. Bordi i Lukoil bëri thirrje për t’i dhënë fund pushtimit të Putinit në Ukrainë sa më shpejt të jetë e mundur dhe shprehu ngushëllimet e tij për viktimat e “kësaj tragjedie”.

Maganov kishte punuar për gjigantin rus të naftës që nga viti 1993 përpara se të merrte postin e presidentit – më parë duke marrë një çmim për arritje të jetës nga Putin.

Burimet thanë për mediat shtetërore ruse se Maganov mori jetën e tij.

Pavel Antov

Manjati i salsiçeve u gjet i vdekur në një hotel indian dhjetorin e kaluar teksa po shkonte për të festuar ditëlindjen.

Ai u detyrua të mohonte se kishte kritikuar pushtimin e Putinit pasi një mesazh u shfaq në llogarinë e tij në rrjetet sociale WhatsApp.

Antov (65) dyshohet se ka rënë nga dritarja e hotelit.

Të paktët që i mbijetuan zemërimit të Putinit

Sergei Skripal

Një oficer i inteligjencës ruse në pension pothuajse vdiq pasi ai dhe vajza e tij u helmuan me Novichok në Salisbury, MB në 2018.

Agjentët e inteligjencës ruse janë akuzuar për tentativën e vrasjes së tij, megjithëse pretendojnë se ata ishin vetëm “turistët” në MB./FrontOnline/