Hashim Thaçi vjen në Kosovë për vizitë familjare

1 min read


Gjykata  Speciale e ka liruar ish-presidentin Hashim Thaçi, i cili ndodhet në paraburgim në Hagë, të vijë për një vizitë familjare në Kosovë.

Nga Gjykata Speciale kanë konfirmuar për Telegrafin se Thaçit i është aprovuar ardhja në Kosovë për shkak të arsyeve bindëse.

Bëhet e ditur se Thaçi do të jetë nën përcjellje të Policisë së Kosovës dhe EULEX-it në vizitën që do t’ia bëjë familjes.

“Për shkak të arsyeve bindëse humanitare, Trupi Gjykues ka udhëzuar Sekretarin që të menaxhojë një vizitë paraburgimi në Kosovë për Hashim Thaçin për të takuar familjen. I akuzuari mbetet në paraburgim nga Dhomat e Specializuara. EULEX-i dhe Policia e Kosovës po mbështesin Dhomat e Specializuara të Kosovës”, thuhet në përgjigjen e Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë.

Ndryshe, ditë më parë është raportuar se babai i ish-presidentit, në moshë të shtyrë, prej kohësh është i sëmurë. I njëjti për shkak të rëndimit të gjendjes së tij shëndetësore, thuhet se është trajtuar edhe në spital.

Edhe në maj të këtij viti Thaçit i ishte mundësuar vizita në Kosovë për shkak të gjendjes së rënduar të nënës së tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published.