Lajçak e Bislimi takohen me njëri-tjetrin, deklarimet e tyre pas takimit – Ora Info

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, e ka quajtur përmbajtjesor takimin me zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi.

“Falënderoj zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi për takimin e sotëm në Bruksel”, ka shkruar Lajçaku në Twitter.

“Patëm një diskutim të gjatë dhe përmbajtjesor në përgatitje të takimit të nivelit të lartë për dialogun.

“Fokusi ynë kryesor është se si ta avancojmë normalizimin e marrëdhënieve”.

Thanks to DPM @BislimiBesnik for meeting in Brussels today. We had a long and substantive discussion in preparation of next week’s High-level Dialogue Meeting. Our main focus was on how to advance normalisation of relations. pic.twitter.com/yfdUbvLWPP

Lidhur me këtë takim është deklaruar dhe zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi, i cili ka thënë se diskutimi për procesin e dialogut mbetet konstruktiv dhe në sigurimin e barazisë së plotë të palëve në dialog.