Lista Serbe: Kërcënimet e Kurtit nuk do të na trembin

lista-serbe:-kercenimet-e-kurtit-nuk-do-te-na-trembin

lista-serbe:-kercenimet-e-kurtit-nuk-do-te-na-trembin

Lista Serbe ka reaguar sot ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës Albin Kurti pas takimit në nivelin më të lartë në Bruksel, se partia do të “vuaj dhe do ta paguajë gabimin që ka bërë”, duke theksuar se me një fjalim të tillë kryeministri i Kosovës “tregoi fytyrën e vërtetë të një agresor që ushqen urrejtje për çdo gjë serbe”, por që populli serb, por edhe anëtarët e partisë, nuk do të tërhiqen përballë këtyre kërcënimeve.

“Pasi iku sërish nga negociatat dhe përplasi derën e dialogut me përfaqësuesit e lartë të Bashkimit Evropian në mes të Brukselit, Albin Kurti drejtpërdrejt para selisë së BE-së ku po zhvillohet dialogu, dërgoi një kërcënim për popullin serb dhe Listën Serbe, duke thënë se në periudhën e ardhshme do ta paguani dhe vuani” dhe në këtë mënyrë tregoi hapur fytyrën e vërtetë të agresorit që ushqen urrejtje ndaj çdo gjëje serbe”, thuhet në njoftimin e Listës Serbe.

Ky kërcënim, theksojnë ata, nuk guxon të merret lehtë, sepse, siç shtojnë ata, vjen nga dikush që është në krye të institucioneve të Kosovës dhe që në periudhën e kaluar ka treguar me veprimet e tij synimin për përshkallëzimin e situatës. provokojnë konflikte, për të krijuar tensione dhe për të kërcënuar qetësinë e zonave dhe arreston e persekuton serbët pa prova dhe bazë./FrontOnline/